Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Polacy z Ukrainy uczestniczą w warszawskich Dniach Polonii i Polaków za Granicą

Polacy z Ukrainy uczestniczą w warszawskich Dniach Polonii i Polaków za Granicą

2 maja Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zaprosiło przedstawicieli Polonii z całego świata na uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Obchody rozpoczęły się z mszy św. w warszawskiej archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela. Po mszy, której przewodniczył ksiądz prymas Józef Kowalczyk liczni goście pod przewodem Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” p. Longina Komołowskiego ruszyły do Pałacu Prezydenckiego. Przed Pałacem odbyło się oficjalne rozpoczęcie obchodów Dnia Polonii i Święta Flagi Narodowej. 25 przedstawicieli Polonii i Polaków z zagranicy otrzymały z rąk prezydenta Flagę Rzeczypospolitej, w tym i przedstawiciele z Ukrainy – prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie pani Emilia Chmielowa oraz pan Stefan Adamski – Harcerstwo Polskie na Ukrainie.

Przedstawiciele Polonii, która licznie przybyła na uroczystości miała wyjątkową okazję spotkać się z prezydentem Polski panem Bronisławem Komorowskim, który w Domu Polonii wręczył odznaczenia dla aktywnie działających przedstawicieli organizacji polonijnych.

Na zaproszenie prezesa Longina Komołowskiego na uroczystą kolację z Polonią przybył Minister Spraw Zagranicznych Polski pan Radosław Sikorski.

Ukrainę na obchodach mieli zaszczyt reprezentować przedstawiciele Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, m.in. p. Maria Siwko (dyrektor Domu Polskiego w Kijowie), p. Teresa Dudkiewicz (redaktor pisma „Nasze Drogi”), p. Teresa Teterycz (dyrektor szkoły polskiej w Mościskach), p. Irena Perszko (dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu). Kulturę Polaków Podola reprezentował zespół „Podolski Kwiat” pod kierownictwem p. Natalii Czajkowskiej.

 

Irena Perszko

Zdjęcia z imprezy, wykonane przez pana Mirosława Rowickiego:

{morfeo 127}


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code