Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polacy z Kujawsko-Pomorskiego zainteresowali się Chmielnicczyzną

Polacy z Kujawsko-Pomorskiego zainteresowali się Chmielnicczyzną

Jednym z partnerów obwodu Chmielnickiego w Polsce jest województwo Kujawsko-Pomorskie. By kontynuować współpracę w różnych dziedzinach, marszałek województwa – Piotr Całbiecki oddelegował na Chmielnicczyznę grupę działaczy na czele ze swoim zastępcą Sławomirem Kopyściem. Polacy odbyli na Ukrainie szereg spotkań – w tym i z miejscowymi aktywistami środowiska polonijnego, a także zwiedzili polską szkołę w Gródku.

W administracji obwodowej przyjmował gości zastępca przewodniczącego obwodowej administracji Leonid Góral, a w miejscowej Izbie Handlowej swoją ofertę i możliwości do zainwestowania przedstawili biznesmeni z Chmielnicczyzny.

Obwód Chmielnicki posiada trzecie miejsce na Ukrainie z ilości zabytków historycznych, ale nie korzysta z promocji swoich atrakcji turystycznych. Goście z Polski bardzo zainteresowali się zabytkami kresowego Podola i wysłowili nadzieję, że w kwietniu z początkiem nowego sezonu turystycznego, władze obwodu usprawni turystyczną infrastrukturę, szczególnie w Kamieńcu Podolskim i przygotują mapę najciekawszych miejsc.

Na jednym z spotkań Sławomir Kopyść wręczył Chmielniczanom zaproszenie na Toruńskie Międzynarodowe Forum Ekologiczne, które odbędzie się w maju br.

Znalazł się czas także i na odwiedzenie kilku uczelni wyższych byłego Płoskirowa. Polacy spotkali się z rektorami, wykładowcami oraz miejscowymi Polakami, którzy pracują w miejscowych placówkach edukacyjnych. Porozmawiać z gośćmi z Polski przybyli – Mykoła Jochnia, profesor Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu, Jerzy Drapak, prezes Ukraińsko-Polskiego Centrum, działającego przy tej uczelni oraz wykładowcy – Jerzy Szałapko i Julia Sierkowa.

Mamy nadzieję, że przyjazd gości z zaprzyjaźnionego województwa Kujawsko-Pomorskiego zaowocuje w ciekawe wspólne projekty, sczególnie w dziedzinie turystycznej, a może i przyczyni się do przywrócenia byłej świetności kilku wspaniałym zabytkom architektonicznym z XVIII i XIX wieków, jak na przykład kamienice w Antoninach.

FM

Zdjęcia z przyjazdu gości z Bydgoszczy

{morfeo 264}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code