Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polacy Żytomierza pod biało-czerwonym sztandarem…

Polacy Żytomierza pod biało-czerwonym sztandarem…

Tradycyjnie z inicjatywy Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie w dniu 9 maja Polacy z Żytomierza kroczyli w uroczystym marszu z okazji Dnia Polonii, Dnia Flagi i Dnia Zwycięstwa pod biało-czerwoną flagą z orłem białym na czerwonym tle. Główny cel akcji to podkreślenie, że Święto Zwycięstwa jest świętem pokoju i jednoczenia się, miłości do bliźniego i przyjaźni.

Dziesiątki tysięcy osób przyszły do Obelisku Sławy oddać hołd poległym i uszanować weteranów wojny. W uroczystym marszu do monumentu ustawiły się szeregi żołnierzy Żytomierskiego garnizonu, wojskowej uczelni, kierownicy obwodu i miasta, przedstawiciele społecznych i politycznych organizacji, mieszkańcy oraz goście Żytomierza.
Pod polskim sztandarem zebrali się prezesi i członkowie polskich organizacji, duchowieństwo, polskie zespoły, młodzież i dzieci.

Wiec-rekwiem otworzył burmistrz Żytomierza Włodzimierz Deboj, z powitalnymi przemówieniami wystąpili przewodniczący obwodowej administracji państwowej Sergiusz Ryżuk oraz obwodowej rady Józef Zapałowski. Wiec-rekwiem ukoronowała minuta ciszy.

Nawiązaniem do wydarzeń wojennych stała się interaktywna akcja z udziałem formacji wojskowych i lotniczych obwodu. Defilada wojskowej techniki najbardziej spodobała się dorastającemu pokoleniu.
Po złożeniu kwiatów odbył się występ wojskowej orkiestry dętej. Program masowych przedsięwzięć kontynuowany był na centralnych placach miasta i w parku kultury imienia Jurija Gagarina, wszędzie na otwartej przesztrzeni grały orkiestry dęte. Zgodnie z tradycją, potężny wojskowy salut zakończył festyn Dnia Zwycięstwa w Żytomierzu.

Na pytanie naszego dziennikarza, dlaczego idą w pochodzie, ludzie odpowiadali tak:

– Niektórzy zarzucali mnie, że to nie polskie święto. My wychodzimy pod polskim sztandarem po raz szósty. W Żytomierzu pokazujemy, że my –  Polacy – jesteśmy polską wspólnotą! – Pan Aleksander.
– Dzieci czekają, żeby być razem ze starszym pokoleniem pod polską flagą. Młodzież trzeba odpowiednio wychowywać! – Pani Jadwiga.
– Widzimy radość w oczach młodzieży, kiedy zbieramy się. Polska flaga i Związek Polaków nas jednoczy – Pani Irena.

Tego dnia staramy się złożyć hołd pamięci bohaterów poległych w okropnych latach wojny i przypomnieć o żytomierskich kombatantach, którzy przyczynili się do wielkiego zwycięstwa nad faszyzmem. Latem 1944 r. w Żytomierzu znajdował się Sztab Główny Polskich Jednostek Wojskowych na Żytomierszczyźnie.

Z dumą wspominamy, że nad zdobytym Berlinem, obok radzieckiej, powiewała flaga biało-czerwona. Zwycięstwo było również dziełem Polaków. W gronie obrońców wolnego świata Polska i Polacy mają poczesne miejsce.

Mamy takie chwile, które każdego zmuszają do zatrzymania się, zastanowienia, do odnalezienia w sobie tych głębokich uczuć, które zbliżają wszystkich Polaków i czynią z nas jeden naród. Jeżeli uważamy się za patriotów to okażmy szacunek wobec tradycji i kultury, bo patriotyzm jest naturalnym uczuciem każdego obywatela. Patriotyzm to miłość do wolności, do ojczyzny, do religii i własnego języka, a wyrażamy go przez nasze działanie.

Żytomierz, Wiktoria Laskowska-Szczur

Zdjęcia z Żytomierskiego Święta Zwycięstwa

{morfeo 311}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code