Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polacy w Mińsku świętowali 100. rocznicę polskiej niepodległości

Polacy w Mińsku świętowali 100. rocznicę polskiej niepodległości

Polacy na Białorusi obchodzą stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Na uroczystościach w Mińsku zebrało się kilkuset przedstawicieli polskiej diaspory i obywateli Białorusi, studiującej język polski i kulturę.

Na spotkaniu przybyła również przedstawiciel ambasady RP na Białorusi  – pani Konsul Izabela Choińska. Głównym organizatorem i pomysłodawcą wieczoru była nauczycielka języka polskiego, laureat nagrody „Srebrny Laur”  w konkursie „Polonista Roku 2017 na Białorusi”  Marina Bylnowa. Impreza odbyła się przy wsparciu fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Podczas uroczystości zostały zaprezentowane amatorskie przedstawienia teatralne na motywach utworów polskich autorów, recytowano wiersze, śpiewano polskich pieśni patriotycznych („Pierwsza kadrowa”, „Piechota”, „Jedzie na Kasztance”  itp.).

W ramach spotkania odbyło się także wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Niepodległa. Niepokonana”. Uczestnicy konkursu (trzech kategorii wiekowych –  dzieci,  i dorośli) przesłali swoje rysunki i utwory literackie w języku polskim (proza\wypracowanie czy wiersz własny) na tematy – „Drogi ku niepodległości”  (informacje ze źrodeł historycznych albo ze źródeł prywatnych, rodzinnych), jak wyglądały drogi ku niepodległości, co to jest Niepodległość. Można było opowiedzieć pewną kompletną historię, inspirowaną historycznymi wydarzeniami związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, upamiętnić osoby zasłużone w walce o suwerenną Rzeczpospolitą. Nagrody zostały wręczone przez organizatora Mariną Bylnową i przedstawicielem Ambasady.

Po uroczystości na wszystkich czekał pyszny poczęstunek ,tort specjalnie upieczony na Stulecie Niepodległości Polski. A później pani Bylnowa z kolegami odwiedziła miejscowych Polaków w podeszłym wieku, mieszkających w Mińsku, z gratulacjami. O 11.00 czasu polskiego ekipa zaśpiewała Polski Hymn i Rotę.

Szereg imprez odbył się i w Mińsku i w innych miastach – w Grodnie, Brześciu, a także w mniejszych miejscowościach, w których żyją przedstawiciele mniejszości polskiej.

Uczniowie grodzieńskiej Polskiej Szkoły Społecznej im. Stefana Batorego przy ZPB dołączyli do organizowanej przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej ogólnoświatowej akcji „Rekord dla Niepodległej” – o 11:11 zaśpiewały hymn Polski przed wejściem do szkoły. Ambasada RP w Mińsku wraz z Mińskim Oddziałem Związku Polaków i historykiem Iharem Mielnikauem zorganizowali prezentację albumu „Dowborczycy z twierdzy Bobrujsk”, poświęcony historii Pierwszego Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

12 listopada w Teatrze Wielkim w Mińsku z okazji Dnia Niepodległości odbyło się przyjęcie narodowe wydane przez ambasadora RP, którego goście byli także zaproszeni na balet „Szopeniana”. Uroczyste przyjęcia przeprowadziły konsulaty w Grodnie i w Brześciu.

Aleh Hrushetski, Mińsk, 15 listopada 2018 r.

lp

 

3 komentarze

  1. Marinka, ty malajczynka

    • Dziękuję.
      Lecz nic bez moich uczniów nie jestem warta- więc to ciepłe słowo skieruję dla nich 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code