Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polacy sponsorują nowoczesne systemy ogrzewania dla podolskich szkół

Polacy sponsorują nowoczesne systemy ogrzewania dla podolskich szkół

Szkoła w Szarogrodzie. Autor zdjęcia: Urszula ZakrawaczW ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP za pośrednictwem Ambasady RP w Kijowie szarogrodzkie Rejonowe Gimnazjum oraz murafska szkoła I-III stopnia otrzymały supernowoczesne systemy ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody poprzez akumulację energii słońca.

Szarogród i Murafa to dawne centra polskości na Podolu. W Szarogrodzie już drugi rok z rzędu pracuje polonistka, oddelegowana przez ORPEG, Urszula Zakrawacz. Zapewne nie przypadkowo właśnie te miejscowości stały się poligonem dla wprowadzania energooszczędnych technologii w dwóch miejscowych placówkach edukacyjnych.

Dwa projekty, w których udział wzięły strona polska (MSZ RP za pośrednictwem Ambasady RP w Kijowie) oraz wydział oświaty szarogrodzkiej rejonowej administracji przewidywały w efekcie końcowym wykorzystanie energii słońca do dogrzewania szkolnych kaloryferów oraz nagrzewania wody w ciągu całego roku.

W murafskiej szkole zainstalowano specjalną konstrukcję metalową do montażu kolektorów słonecznych na dachu basenu, po czym ukraiński dystrybutor polskiej firmy Hewalex zamontował na tym stelażu kolektory słoneczne.

W Szarogrodzie wspólny polsko-ukraiński projekt nosił nazwę „Wykorzystanie energii słonecznej do zwiększenia efektywności systemu ogrzewania w gimnazjum w Szargorodzie”. Po jego realizacji w rejonowym gimnazjum ciepła woda będzie przez cały rok, bez potrzeby wykorzystywania bojlerów elektrycznych.

Dzięki polskiej pomocy obydwie placówki edukacyjne znacznie obniżą koszty związane z wydatkami na ogrzewanie. Dodatkowo w ramach projektu zainstalowano nowoczesne systemy monitorowania i przetwarzania informacji dotyczącej ilości wykorzystanej energii cieplnej do podgrzewania wody oraz energii cieplnej wygenerowanej przez kolektory słoneczne. Ten sprzęt też jest wyprodukowany w Polsce przez firmę Promar, a montaż wykonał jej ukraiński przedstawiciel – firma Antap.

Nie zważając na dwustronny charakter współpracy, dużo większe wydatki poniosła strona polska. Świadczy to o tym, że zachodni sąsiad – Polska potwierdza swój status największego partnera Ukrainy. Ufundowanie przez niego, wartych kilkadziesiąt tysięcy Euro, kolektorów słonecznych dla podolskiej  infrastruktury szkolnej, zaowocuje jeszcze większym zbliżeniem obydwu narodów – polskiego i ukraińskiego.

M. in. na podstawie informacji KG RP w Winnicy, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code