Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polacy Sławuty obchodzili Narodowe Święto Niepodległości Polski

Polacy Sławuty obchodzili Narodowe Święto Niepodległości Polski

W ramach obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w dniu 11 listopada 2013 roku członkowie sławuckiego oddziału Związku Kultury Polskiej na Ukrainie (ZPU) uczcili pamięć pierwszych prezesów tej organizacji – Antoniego Kalinowskiego i Heleny Sokołowskiej, złożywszy kwiaty i zapaliwszy znicze na ich grobach. W ich intencji oraz w intencji obrońców Niepodległości Polski odprawiona została również Msza Święta w kościele p. w. Św. Doroty.

Także i młodzież z liceum obwodowego w Sławucie razem z nauczycielką języka polskiego Margaritą Giżycką i innymi nauczycielami złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku represjonowanych sławutczan.

Centralne uroczystości niepodległościowe odbyły się w siedzibie Oddziału ZPU. W święcie wzięli udział uczniowie sławuckich szkół nr 4 i nr 5, obwodowego liceum oraz honorowy gość z Netiszyna,  prezes netiszyńskiego ZPU Wanda Szatkowska.

Na początku Akademii wszystkich obecnych powitała główna organizatorka święta – prezes sławuckiej polskiej organizacji społecznej Maria Kowalczuk. Następnie rozpoczął się świąteczny koncert, w którym swój bogaty program artystyczny zaprezentowali uczniowie miejscowych szkół i liceów. Po koncercie uczestnicy uroczystości obejrzeli film animowany o długiej drodze do Niepodległości.

Na koniec głos znów zabrała Maria Kowalczuk, która podziękowała wszystkim nauczycielom, zwłaszcza Oksanie Kocerbluk oraz Oksanie Kyryczenko, rodzicom, uczniom i dyrektorom szkół za czynny udział w odrodzeniu polskich tradycji oraz kultury we własnym środowisku. Dzieci od najmłodszych do najstarszych z okazji tak ważnego święta otrzymały prezenty, książki i dyplomy.

Także pani prezes podziękowała wszystkim sławutczanom, którzy porządkowali zabytkowy polski cmentarz w tym mieście razem z młodzieżą z Polski w ramach akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od  zapomnienia” i wręczyła im drobne upominki, a najmłodsza uczestniczka Weronika Kyryczenko otrzymała  nagrodę specjalną – zestaw artykułów szkolnych.

Sławucki oddział Związku Polaków na Ukrainie, bwp

 

Zdjęcia z uroczystości w Sławucie

{morfeo 460}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code