Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Polacy pomogą zbudować oczyszczalnię ścieków we Lwowie za 680 milionów Euro

Polacy pomogą zbudować oczyszczalnię ścieków we Lwowie za 680 milionów Euro

Fot. https://lviv.vgorode.ua

Zgodnie z analizą Wyższej Izby Kontroli ścieki z Ukrainy zanieczyszczają rzeki Bug i Wisła. Polska planuje pomóc Ukrainie w pozyskaniu funduszy unijnych na budowę oczyszczalni ścieków w obwodzie lwowskim.

W Kijowie ze stroną ukraińską na ten temat rozmawiał szef Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Spotkał się on z szefem ukraińskiego resortu ochrony środowiska, a także ministrami spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

Mieszkańcy Lwowa muszą dzisiaj pić wodę sprowadzaną do miasta rurociągami o długości blisko 20 km. Wypływająca za miastem rzeka, będąca połączeniem wody źródlanej i kanalizacji, jest częściowo oczyszczana. Następnie w formie brunatnego lub szarego ścieku zawierającego również śmieci (podpaski, papierosy, plastikowe butelki itp.), płynie do zachodniego Bugu, Narwi, Wisły i dalej do Bałtyku.

Z raportu NIK wynika, że ponad 90% zanieczyszczeń w Bugu pochodzi właśnie z Ukrainy. Dzieje się tak dlatego, że przestarzała oczyszczalnia ścieków we Lwowie praktycznie już nie działa. Na budowę nowej potrzeba 680 milionów euro.

Ukraina nie ma takich pieniędzy. Szef Najwyższej Izby Kontroli wyjaśnia, że Polska może pomóc w uzyskaniu tych środków.

Słowo Polskie na podstawie informacji http://dobrapogoda24.pl, 06.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code