Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polacy pomagają Polakom

Polacy pomagają Polakom

Jeden z październikowych wieczorów lekarze i studenci ze Stowarzyszenia Polskiego Studentów Medyków w Winnicy po pracy i zajęciach spędzili czas na spotkaniu w celu udzielenia konsultacji lekarskich z kobietami polskiego pochodzenia dojrzałego wieku. Konsultacje udzielano w klasztorze sióstr kanosjanek na ulicy Sobornej.

Okres życia po 60-ce jest bardzo trudny dla kobiet w starszym wieku na Ukrainie. One nie zawsze mogą znaleźć czas i pieniądze by chodzić od lekarza do lekarza, problemy zdrowotne i choroby przewlekłe pozostają bez należytej obserwacji. Młodzi i starsi lekarze z Polskiego Stowarzyszenia Studentów Medyków w Winnicy zastanawiali się jak można pomóc tym kobietom?

Z pomocą winnickim Polakom przyszły także polskie firmy farmaceutyczne: „Polpharma”, „Seni”, Toruńskie ZMO SA, które przygotowały informacje na temat dostępnych leków oraz ich stosowania.

Pierwszą pacjentką była siostra Rosa ze Zgromadzenia Córek Miłości Służebnic Ubogich Kanosjanek, po niej odpowiedzi na swoje pytania otrzymały także inne kobiety. Dodatkowo wszystkie panie otrzymały w prezencie specjalne urologiczne podkładki.

Wszystkim pacjentkom zaproponowano umówienie się na wizytę z lekarzami innych specjalizacji. Niestety niezbyt dużo kobiet zgłosiło się na bezpłatną konsultację z grupą doświadczonych lekarzy w Winnicy, jednak te, które przyszły, otrzymały szczegółowe odpowiedzi na swoje pytania a lekarze polskiego pochodzenia otoczyli je troskliwą opieką.

Tego typu spotkania będą w przyszłości częstsze bowiem wymaga tego ilość przedwczesnych zgonów wśród mieszkańców Podola i innych regionów Ukrainy, spowodowanych bagatelizowaniem własnych problemów zdrowotnych.

Antonina Dnistriańska

GK

{morfeo 673}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code