Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Polacy na znak protestu opuścili obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Polacy na znak protestu opuścili obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Fot. TVN

Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Radzie Europy. Głosowanie za taką decyzję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy stało się powodem do opuszczenia obrad przez delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji.

Szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki poinformował, że obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy opuściła cała polska delegacja. „Delegacje poinformowały, że wracają do swoich krajów, aby skonsultować tę sytuację ze swoimi środowiskami politycznymi, rządami i resortami spraw zagranicznych” – zaznaczył Biernacki.

Wspomniał także o tworzeniu się koalicji na rzecz bezwarunkowego przyjęcia Rosji do ZPRE – Niemców, Francuzów, Włochów, Austriaków, oraz innej koalicji – krajów, które bezpośrednio sąsiadują z Rosją, które z oburzeniem wsłuchiwały się w komentarze dotyczące tych zmian.

Polacy także są oburzeni w tym kontekście przetrzymywaniem przez Rosję, po katastrofie smoleńskiej, wraku polskiego samolotu TU-154M. „Jeśli delegacja rosyjska chce być członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, to Rosja powinna spełnić pewne minima” – przekonywał Bernacki.

Do ZPRE 47 państw, a Rosja jest jej członkiem od 1996 roku. Siedzibą ZPRE jest Strasburg.

Słowo Polskie za: PAP, 29 czerwca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code