Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Obrady w parlamencie ws mniejszości narodowych (uaktualnione)

Obrady w parlamencie ws mniejszości narodowych (uaktualnione)

11 stycznia liczna grupa prezesów stowarzyszeń polonijnych obwodu winnickiego, a także lwowskiego, kijowskiego oraz odeskiego mieli okazję wziąć udział w obradach ukraińskiego parlamentu, związanych z problemami „mniejszości” narodowych Ukrainy.

Winnicki obwód był najliczniej przedstawiony w słuchaniach parlamenckich. Zaproszenie do udziału otrzymało 18 osób. Chociaż do Kijowa z różnych względów przybyło tylko 8(z nich 4 – Polacy), ale można powiedzieć o różnorodności członków delegacji.

Węgrzy, Polacy, Rosjanie, Tatarzy, Gruzini, Żydzi, a nawet egzotyczni Karaimi zgromadzili się w sali obradowej Werchownoi Rady by wspólnie omówić niepokojące problemy oraz przyjąć ważne decyzje, a szczególnie – przywrócić do życia specjalny Komitet do spraw narodowości przy Departamencie do spraw religii i narodowości, mający na celu przybliżenie centralnym władzom potrzeb przeciętnego przedstawiciela Polaka czy innego przedstawiciela innej narodowości na Ukrainie.

Nie zważając na narzucony z góry plan posiedzenia, a także przedwcześnie wytyczone rekomendacje według wyników posiedzenia, a także widoczny brak dofinansowania (członkowie z regionów nie otrzymali nawet zwrotu kosztów podróży) – każdy obecny na sali mógł wczuć się w rolę deputowanego ukraińskiego parlamentu, posiedzieć na jego miejscu pracy, a także spróbować jedzenie w stołówce parlamentu czy porozmawiać z jednym z ukraińskich parlamentarzystów.

Wypowiedzieć się mieli możliwość jak przedstawiciele władz zaczynając od ministra kultury Kułyniaka, do rzecznika do spraw człowieka Niny Karpaczowej, tak i ukraińska opozycja od bloków Nasza Ukraina(Iwan Zając, Mustafa Dżemilew) i Bloku Julii Tymoszenko (Włodzimierz Jaworiwskij).

Pierwsi raportowali o zwiększającej się ilości szkół z językiem wykładania innym niż ukraiński, tłumaczeniu testów maturalnych na polski, niemiecki, rosyjski i inne języki, a opozycja wspomniała o ogromnych długach organizacji, zrzeszających przedstawicieli „mniejszości narodowych” za wynajem pomieszczeń, wodę gaz, prosiła by nie wykorzystywać inne narodowości na Ukrainie w walce w tegorocznych wyborach parlamentarnych i, oczywiście, nie zapomnieli o nieistniejących zniżkach na rosyjski gaz w zamian za stacjonowanie rosyjskiej floty na Krymie.

Z góry ukartowane wystąpienia nie dali możliwości dyskutowania, chociaż i tak wrzała ona na sali . Często z sali padały krzyki „Hańba” czy „Brawo”, w reakcję na niektóre kontrowersyjne wypady z trybuny.

Z przedstawicieli mniejszości narodowych, którzy otrzymali możliwość wystąpienia warto wyróżnić przewodniczącą Związku Greków Ukrainy: panią Procenko-Peczadżi, Pana Lewitasa – Prezesa Rady Żydowskiej na Ukrainie, pana Fetesku – przewodniczącego Mołdowiańskiej wspólnoty, a także panią Połkanową – ze wspólnoty Karaimów – najmniejszej narodowości na Ukrainie.

Nie zważając na dużą ilość ukraińskich Polaków na sali (tylko w winnickiej pięcioosobowej delegacji Polakami byli cztery osoby), nikt z nich nie otrzymał możliwości, by przedstawić swoje widzenie na problemy „mniejszości” narodowych na Ukrainie. Oczywiście, że nie są one porównywalne z problemami Polaków na Białorusi i wsparcie, które odczuwają ze strony Polski jest dużo większe, niż otrzymuje każda inna wspólnota, ale ukraińscy Polacy też mają dużo do powiedzenia, stanowiąc po Rosjanach największe skupisko osób jednej narodowości na Ukrainie.

Może jeszcze na tym akurat posiedzeniu warto by było omówić sprawy związane z otrzymaniem drugiego obywatelstwa, czy usprawnieniu informacji drogowej i napisów na ukraińskich instytucjach państwowych z dodaniem drugiego napisu w języku angielskim, czy omówić kwestję usunięcia obraźliwego określenia „mniejszość narodowa” z zamianą go na „narodowa wspólnota”, czy wprowadzić zmiany w nazwie narodowości – pisać ją wielką literą – jak piszą Polacy…

Może w przyszłości nadarzy się taka możliwość, na razie warto podziękować organizatorom  za pierwsze w skali Ukrainy podobne spotkanie przedstawicieli „mniejszości narodowych” – kontakt z centrum życia politycznego ukraińskiego państwa ze wszystkimi jego plusami i minusami.

Zdjęcia z wyjazdu:

{morfeo 101}


Wideo z obrad w parlamencie

{vimeo}35085354{/vimeo}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code