Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polacy na książkowej imprezie „Słoneczne słowo 2020” w Żytomierzu

Polacy na książkowej imprezie „Słoneczne słowo 2020” w Żytomierzu

W dniu 17 grudnia br. w Sali konferencyjnej Żytomierskiej Państwowej Rady Obwodowej odbyła się prezentacja książki „Ojczysta kołysanka” wydawnictwa „Wesełka”.

Prezentację „Ojczystej kołysanki” prowadził Dyrektor wydawnictwa Oleksij Bondarenko. Na spotkanie zostały zaproszeni prezesi kilku organizacji mniejszości narodowych Żytomierza.

Książkowe spotkanie „Słoneczne słowo’ organizowana jest już po raz czwarty w Żytomierzu. Zazwyczaj w czasie spotkania organizowany jest Jarmark, gdzie dwa-trzy wydawnictwa przedstawiają swoje książki. Również wydawnictwa mają możliwość zapoznać się z naszym miastem, poznać twórczy potencjach Żytomierza. W tym roku pandemia wniosła korektywy, dla tego spotkanie z popularyzacji książki zostało zorganizowane trochę inaczej, w mniejszym gronie.

„Książka „Ojczysta kołysanka” wydawnictwa „Wesełka” – to jest zbór kołysanek ludowych w językach narodowości, mieszkających w Ukrainie. Książka ilustrowana rysunkami dziecięcymi, dopełniona nutami i mapą Ukrainy. QR kod pozwala słuchać śpiew kołysanek w różnych językach. Symboliczne, że prezentował kołysanki mężczyzna – Oleksij Bondarenko (zwykle z kołysankami kojarzymy kobiet, matuś). Książka łączy dzieci oraz dorosłych różnych narodowości przez śpiew kołysanek – pierwszych piosenek w życiu człowieka” – powiedziała na spotkaniu dr PhD docent Natalia Misiac.

Organizatorem książkowego spotjania „Słoneczne słowo 2020” wystąpiło Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ogijenka.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 20 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *