Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Polacy i Gruzini dołączyli do uszanowania 80. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie

Polacy i Gruzini dołączyli do uszanowania 80. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie

W największych polskich miastach 23 listopada odbywają się Msze żałobne, projekcje filmów dokumentalnych, debaty oraz koncerty ku pamięci ofiar sztucznego głodu w latach 1932-33 na Ukrainie, który doprowadził do śmierci ponad 3 milionów osób.

Gruzini z okazji 80. rocznicy Wielkiego Głodu przy wsparciu Fundacji Saakaszwili nakręcili film dokumentalny, przedstawiający  kulisy doprowadzenia do śmierci przez sowieckie władze ogromnej ilości Ukraińców w latach obfitych urodzajów zboża.

Apogeum Wielkiego Głodu przypadło na listopad i grudzień 1932 roku, kiedy to rękami komsomolców, komunistów i innych przedstawicieli władzy od rolników odebrano całe zboże, ziemniaki, fasolę i wszystko, co nadawało się do jedzenia. Wiosną 1933 roku po tym, jak kołchozy utraciły kontrolę nad chowaniem opuchniętych z głodu ciał, oraz nie dawały sobie rady z aktami kanibalizmu, rolnikom zwrócono część zapasów, przechowywanych w spichlerzach pod ochroną uzbrojonych komsomolców i milicjantów.

24 państwa świata uznały Wielki Głód 1932-33 za ludobójstwo ukraińskiego narodu.

Redakcja, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code