Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Pojawiła się szansa na eksport 20 milionów ton zboża z Ukrainy? Rosyjskie rakiety twierdzą inaczej

Pojawiła się szansa na eksport 20 milionów ton zboża z Ukrainy? Rosyjskie rakiety twierdzą inaczej

Fot. https://suspilne.media/262695-eksport-ukrainskogo-zerna-bude-vidbuvatisa-cerez-tri-porti-umerov/

W piątek 22 lipca przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne umowy, które mogą odblokować eksport ukraińskiego zboża przez trzy porty Morza Czarnego.

Nie minęło nawet jednej doby, jak rosyjskie rakiety Kaliber spadły na teren portu w Odessie w pobliżu terminalu, gdzie ukraińskie zboże miało być przeładowane na statki i wywiezione za granicę.

Zawarte w piątek w Stambule porozumienie miało zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do portów Odessa, „Piwdennyj” oraz „Czornomorsk”. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajęłoby kilka tygodni.

W nagraniu w internecie prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wyeksportowane zostanie blisko 20 mln ton zboża z zeszłego roku i będzie można sprzedać również plony tegoroczne, które już są zbierane z pól. Nie odrzucił możliwości, że ze strony rosyjskiej może dojść do jakichś prowokacji czy próby zdyskredytowania wysiłków ukraińskich i międzynarodowych. Ale ufamy ONZ, teraz to na ich i naszych międzynarodowych partnerach spoczywa odpowiedzialność za zagwarantowanie realizacji tych umów – mówił. Ukraiński prezydent wyraził nadzieję, że Organizacja Narodów Zjednoczonych zapewni wszelką opiekę dla realizacji tej inicjatywy.

Zboże którym dysponują dzisiaj ukraińscy rolnicy i traderzy jest warte około 10 mld dolarów.

Słowo Polskie, 25 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code