Jesteś tutaj: Home » Inne » Pojawiła się publikacja, nawiązująca do najnowszych wydarzeń na Białorusi

Pojawiła się publikacja, nawiązująca do najnowszych wydarzeń na Białorusi

Ukazała się książka polskiego analityka Marka Budzisza, który uważnie obserwował białoruskie wydarzenia ostatniego roku.

Autora książki interesowały polityczne zapasy Aleksandra Łukaszenki z Moskwą, perspektywy demokratyzacji systemu, stan gospodarki i rosnące aspiracje wolnościowe Białorusinów.

Marek Budzisz to jeden z niewielu polskich analityków, który Białoruś (i w ogóle Wschód) świetnie zna, codziennie czyta oryginalne źródła, a zarazem doskonale rozumie szerszy kontekst tektonicznych zmian ładu międzynarodowego – i patrzy na to wszystko oczyma realisty politycznego. Książkę wydało wydawnictwo „Nowa Konfederacja”.

Marek Budzisz tak pisze o swojej książce:
Obserwowałem białoruskie wydarzenia ostatniego roku uważnie. Interesowały mnie polityczne zapasy Aleksandra Łukaszenki z Moskwą, perspektywy demokratyzacji systemu, stan gospodarki i rosnące aspiracje wolnościowe Białorusinów. Jaki jest efekt białoruskich wydarzeń ostatnich miesięcy?
Z pewnością wzmocniły się wpływy Moskwy, które jeszcze trudniej będzie w przyszłości podważyć. Niektóre zjawiska, jak sądzę, można było przewidzieć, a polityka zarówno Warszawy, jak i całego Zachodu, mogła w mniejszym stopniu kierować się porywami serca, wynikać  z rozeznania sytuacji i być przez to skuteczniejsza. Tak się jednak nie stało. Szkoda.

Sergij Porowczuk, 17 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code