Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Dziedzictwo Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość partnerstwa Polski i Ukrainy”

„Dziedzictwo Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość partnerstwa Polski i Ukrainy”

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ukazała się monografia: „Dziedzictwo Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość partnerstwa Polski i Ukrainy”
W  publikacji redaktorzy i autorzy stosują problemowo-chronologiczne ujęcie tematu, nie pozostawiając wątpliwości co do poziomu wykładu materiału, krytycznej analizy oraz konstruowania wniosków i rekomendacji.

Teksty badaczy wyróżnia zarówno dobry poziom naukowej argumentacji, baza źródłowa, jak i znajomość aktualnego stanu badań oraz literatury przedmiotu. Należy podkreślić, że naukowy styl narracji cechuje wszystkie części recenzowanej monografii.

Największa część „bloków tematycznych” w recenzowanej pracy dotyczy współczesnej problematyki – począwszy od 1989 r. w Polsce i 1991 r. w Ukrainie.

W tym kontekście zbadano różnorodne tematy i zagadnienia, m.in.:

1) inicjatywy polityczne, projekty obywatelskie, inicjatywy kulturalne po obydwu stronach granicy;
2) poszukiwania roli i miejsca przez dwa niezależne państwa EŚW – Polskę i Ukrainę na politycznej mapie współczesności i geopolitycznej szachownicy;
3) określenia statusu i potencjału (instytucjonalnego, organizacyjnego, kulturalnego i tożsamościowego) we współpracy bilateralnej;
4) poszukiwania efektywnych narzędzi przeciwdziałania propagandzie i fejkom państwa-agresora – Federacji Rosyjskiej – w Polsce i Ukrainie.

Sergij Porowczuk za: umcs.eu, 19 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code