Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pojawił się 12(77) numer gazety Słowo Polskie

Pojawił się 12(77) numer gazety Słowo Polskie

Gazeta „Słowo Polskie” ukazuje się od sierpnia 2012 roku. Od początku informuje swoich czytelników o wydarzeniach w życiu polskiej mniejszości na Ukrainie, kościoła polsko-ukraińskiego, relacjach polsko-ukraińskich, nie zapominając o historii i znanych postaciach, związanych z Podolem, Wołyniem i Bukowiną.

W 12(77) numerze gazety pojawił się szereg artykułów nawiązujących do tradycji mikołajkowych oraz Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny – 2019 na Ukrainie.

O otwarciu w Żytomierzu „Przystanku Historia” IPN przeczytamy na stronie 1 miesięcznika. Ciekawy artykuł o podolskich przyjaciołach Chopina, a szczególnie – Delfinie Potockiej z Murowanych Kuryłowiec dowiemy się czytając tekst na stronie 5.

Odwiedzając z podróżnikiem Dmytrem Antoniukiem obwód lwowski (strona 7), wpadniemy do Chodorowa, gdzie zachował się pałac Lubomirskich de Vaux. Dzięki opracowaniu Walerego Franczuka „Chmielnik nad Bohem”, dowiemy się o tym, jak wyglądał podwinnicki Chmielnik w drugiej połowie XIX w.

W 1879 roku na Podolu urodził się Walery Sławek – trzykrotny premier II RP, piłsudczyk i marszałek Sejmu. W Warszawie dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej został odnowiony pomnik na jego mogile. O tym możemy przeczytać na stronie 8.

Tradycyjnie na stronach „Słowa Polskiego” dużo miejsca poświęca się wyświetlaniu inicjatyw lokalnych organizacji polskich. Kolejne uroczystości z okazji 100-j rocznicy odszyskania przez Polskę niepodległości, 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, wyjazdach młodzieży podolskiej i żytomierskiej do Polski, oraz o nadaniu jednej z ulic Kijowa imienia Jerzego Giedroyca – informacja, która trafia do czytelnika jest starannie opracowywana przez wszystkich członków redakcji.

Życzymy spokojnych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i owocnego Nowego Roku!

>> Czytaj Słowo Polskie w wersji PDF <<<

Redakcja, 24 grudnia 2018 r.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code