Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » „Poezja w moim życiu” – rozstrzygnięcie konkursu w Domu Polskim

„Poezja w moim życiu” – rozstrzygnięcie konkursu w Domu Polskim

Ale się lękam tak jak Mojżesz trądu,
Że po mej śmierci jakaś dłoń Judasza
Zacznie artykuł od słów: Znana nasza.
…………………………………
Znana? Kto znał mnie? Chcę widzieć człowieka,
Co by mi w oczy powtórzył to słowo
Tak, by mu kłamstwem nie drgnęła powieka.
Znana „nasza”. O nędzna wymowo,
Jakaże ty jesteś od prawdy daleka!
Ten wiatr i obłok lecący nad głową
Więcej wan znane i więcej wam krewne
Niż ja, niż serce moje smutne, śpiewne.
…………………………………
Ta brzoza, gaj ten i to kwiecie z głazem
Lepiej mnie znają niż wy wszyscy razem

M. Konopnicka

9 października w Domu polskim w Żytomierzu odbyło się spotkanie z okazji rozstrzygnięcia konkursu literackiego „Poezja w moim życiu”, który ogłoszony został z okazji 170 rocznicy urodzenia Marii Konopnickiej. Do udziału w konkursie zgłosiły się uczniowie ze szkół Żytomierza, Dowbysza, Nowograda-Wołyńskiego. Pracy konkursowe zawierały esseje nt. poezji i jej miejsca w życiu współczesnego człowieka, życia i twórczości Marii Konopnickiej oraz własne utwory poetyckie uczniów. Jury na czele z panią mgr Natalią Szumlańską wybrało najlepsze pracy konkursowe wśród których na szczególną uwagę zasługuje essej uczennicy żytomierskiej szkoły nr 36 Luby Jaworskiej. Wyczerpującą była prezentacja życia i twórczości M. Konopnickiej w wykonaniu Tatiany Iwanickiej z Dowbysza.

 

Na spotkaniu wręczone zostały dyplomy dla wszystkich uczestników oraz wyróżnienia dla zwycięzców. Uczniowie szkół żytomierskich, które zwiedzają kursy językowe przy Domu Polskim recytowali wiersze M. Konopnickiej, prezentowali jej dorobek twórczy i życiowy.

O M. Konopnickiej opowiadała niejednorazowa laureatka Festiwali poezji M. Konopnickiej w Przedborzu, tłumaczka jej wierszy oraz wielka miłośniczka jej twórczości Jarosława Pawluk.

W ramach obchodów 170 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej w październiku-listopadzie Dom Polski w Żytomierzu organizuje konkursy recytatorskie w Irszańsku i Emilczynie oraz wieczór poezji. Zapraszamy wszystkich przybliżmy sobie jej życie i twórczość, poznawajmy głębiej źródła jej natchnienia by odczuć piękność i melodykę poezji wielkiej Polki.

 

Julia Wiśniewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code