Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Poezja rozwija i pobudza wyobraźnię

Poezja rozwija i pobudza wyobraźnię

W Tarnowie odbył się XV Międzynarodowy i XVIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Wł. Broniewskiego, organizowany przez Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków. W okresie stycznia – marca b.r. miały miejsce eliminacje rejonowe do tego konkursu w różnych miastach Polski i poza jej granicami.

Główni organizatorzy projektu to Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Sportowej oraz Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie.
W konkursie wzięła udział młodzież z Polski, Ukrainy, Czech i Węgier. 40 recytatorów, z kraju i zagranicy, mierzyło się swoimi literackimi zdolnościami w trakcie XV Międzynarodowego oraz XVIII Ogólnopolskiego Konkursów Recytatorskich. Warunkiem udziału w konkursie była dobra znajomość oraz recytacja poezji polskiej. Jak zauważył Dyrektor Zespołu Szkół Sportowych, a zarazem organizator turnieju Pan mgr Andrzej Kot – wybierany repertuar uległ całkowitemu przekształceniu, w porównaniu z ubiegłymi latami. Podkreślił zarazem, że wiersze recytowane przez młodzież z Ukrainy ujawniły tęsknotę za Polską.

W wolnych chwilach młodzież miała okazję obejrzeć Kraków. Dzieci zwiedziły Zamek Królewski, położony na wzgórzu nad brzegiem Wisły, który był siedzibą królów polskich aż do przeniesienia stolicy do Warszawy przez króla Zygmunta III Wazę.

Uczestnicy konkursu przeszli się Szlakiem turystycznym po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie – Szlakiem europejskiej tożsamości Krakowa. Ta wycieczka, zapoczątkowana w 2010 roku, pokazała, jak żył średniowieczny Kraków.

Nadarzyła się także dobra okazja by poznać piękne miasto Tarnów, nazywane także polskim biegunem ciepła i ważnym ośrodkiem przemysłowym i gospodarczym z wyspecjalizowanymi zakładami chemicznymi, maszynowymi, metalowymi, budowlanymi, szklarskimi i spożywczymi.
Uczestnicy konkursu zwiedzili Dwór w Kąśnej Dolnej, w którym mieszkał Paderewski w latach 1897-1903. Pragnienie mieć własny dom w Polsce zrealizowało się dla I.J. Paderewskiego w postaci kupna w „Królestwie Galicji i Lodomerii”, majątku Kąśna Dolna, o obszarze ponad 1100 ha. Stał się on letnią rezydencją, własnym, rodzinnym gniazdem polskiego premiera i muzyka. Dzięki Paderewskiemu, dwór, park a także okolica zyskały nowe oblicze. Inwencja oraz środki, zainwestowane przez Mistrza, odświeżyły i unowocześniły majątek, a poczucie obowiązku wobec Ojczyzny i rodaków oraz dobroczynność, wielce przyczyniły się dla rozwoju powiatu oraz pobliskich Ciężkowic.

Laureaci otrzymali dyplomy okolicznościowe i nagrody rzeczowe. Jury pogratulowało zwycięzcom i podziękowało nauczycielom za pomoc i opiekę artystyczną oraz wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Zwycięzcy części międzynarodowej (uroczystość odbyła się w hotelu Cristal Park):

Nagroda główna – Katarzyna Stonawska – Szkoła Podstawowa w Hnojniku (Czechy).
Wyróżnienia – Anna-Victoria Saiko – Żytomierski Obwodowy Związku Polaków na Ukrainie.
Krzysztof Vero – Ogólnokrajowa Szkoła Polska w Székesfehérvár (Węgry).
Tereza Krężelok – Szkoła Podstawowa w Hnojniku (Czechy).
Benjámin Szalaj – Szkoła Chrześcijańska Szilágyi Veszprém (Węgry).
Flóra Gáncs – Szkoła im. Dózsa György Veszprém (Węgry).

Zwycięzcy części ogólnopolskiej (uroczystość odbyła się w Centrum Sztuki Mościce):

I miejsce – Michał Niedbała – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Tarnowie
II miejsce – Paweł Sanecki – Gimnazjum nr 9 Zespole Szkół Sportowych w Tarnowie
III miejsce – Weronika Krawczyk – Publiczne Gimnazjum w Bruśniku
IV miejsce – Gabriela Gryzło – Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa w Karwodrzy
V miejsce – Bartosz Halla – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 37 w Wałbrzychu
Wyróżnienie – Karina Jurewicz – Zespół Szkół nr 3 w Stalowej Woli.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w Tarnowie im. Wł. Broniewskiego według opinii uczestników, stał się bardzo ważnym wydarzeniem dla miłośników żywego słowa. W taki sposób młodzież pogłębia wiedzę o literaturze, znajomość dzieł literackich, rozwija umiejętności artystyczne.

Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie p. Wiktoria Laskowska-Szczur, nauczyciel języka polskiego p. dr Wiktoria Wachowska oraz uczestnicy konkursu, reprezentujący Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie, składają serdeczne podziękowania na ręce pana Dyrektora Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie mgr Andrzeja Kota oraz organizatorom za udział i doskonałą organizację przedsięwzięcia.

Dr Wiktoria Wachowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code