Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Poezja, która łączy serca – relacja z konkursu recytatorskiego w Tarnowie

Poezja, która łączy serca – relacja z konkursu recytatorskiego w Tarnowie

W dniach 21.03.2012 – 25.05.2012 r. w Tarnowie odbył się już  XIV Międzynarodowy Konkurs Recytatorski. Główni organizatorzy Konkursów to Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Sportowej oraz Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie. Patronat nad konkursami pełniły i były również głownymi sponsorami Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Miasta Tarnowa, Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach SA.
W jednym ze swoich wierszy wybitna polska poetka i laureatka Nagrody Nobla Wisława Szymborska pisała, że „niektórzy – czyli nie wszyscy” lubią poezję. Więc w jaki sposób można byłoby zachęcić współczesną młodzież i dzieci do czytania poezji i jej interpretacji? Czy można naprawdę pokochać poezję? Nad tymi pytaniami zastanawiali się organizatorzy tegorocznego konkursu, opiekunowie a nawet sami uczestnicy. Do Tarnowa przyjechało 40 recytatorów i 20 opiekunów spoza Polski (z Niemiec, Austrii, Litwy, Chech, Węgier i Ukrainy) oraz 24 recytatorów zaproszono z samego kraju.
Pobyt w Tarnowie był nasycony i dobrze zorganizowany. Uczestnicy konkursu mieli możliwość pobytu w Krakowie – sercu Małopolski. Pod czas wycieczki uczestnicy zobaczyli Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieżę Ratuszową, Wawel, Uniwersytet Jagielloński, kupili sobie ciekawe pamiątki, a niektórzy nawet zajrzeli do smoczej jamy! Była także dobra okazja zobaczenia pięknego miasta Tarnowa, które nazywa się polskim biegunem ciepła. Uczniowie zapoznali się z historią powstania tego miasta, zwiedzili Muzeum Narodowe w Tarnowie oraz zobaczyli zabytkową architekturę i pamiątki zgromadzone w Ratuszu, początki istnienia którego sięgają XV wieku.
Wszyscy uczestnicy pięknie recytowali wiersze różnych polskich poetów, więc dla jurorzy było trudno wybrać najlepszych i „podkreślić jednak należy, że wartością samą w sobie jest obcowanie z poezją, kultywowanie mowy i kultury polskiej  poza granicami kraju”.
Więc jury, w którym zasiadali Anna Krakowska, Halina Dorocka i Jolanta Janusz – Bogunia, po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniło  laureatów z Ukrainy: GRAND PRIX  otrzymała Janina Ilczyna (Parafia w Złoczowie), I nagroda  Anna Bagińska (Parafia Romanow)
Wyróżnienia otrzymali  Marta Kolesnicka (Strzelczysk), Wiktor Remsza (Parafia Romanow), Bohdan Wasilewski (Brody), Oleg Masnyk (Parafia Złoczów), Alina Demczenko (Biała Cerkiew, szkoła średnia),Olga Pugacz (Żytomierz, ZPU). Jury przyznało też dodatkowe nagrody z własnej inicjatywy. Otrzymali je: Anna Bagińska (Parafia Romanow), Diana Omeryk (Parafia w Brodach).
Wszyscy uczestnicy Konkursu, oraz opiekunowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.
„Gratulacje zwycięzcom! Gorące podziękowania i szacunek składam nauczycielom, siostrom, opiekunom za nauczanie i angażowanie młodzieży do recytacji polskiej poezji. Przyjemnie, że wszystkie nagrody zdobyła Ukraina! Dla tego, po uzgodnieniu z organizatorem Panem Dyrektorem Zespołu Szkół Sportowych Andrzejem Kotem, Żytomierski Obwodowy Związek Polaków będzie organizował eliminacje do Konkursu w  Żytomierzu, a nagrodą będzie przyjazd do Tarnowa. Już teraz zapraszam do Żytomierza!” – powiedziała Wiktoria Laskowska-Szczur prezes ŻOZPU na zakończenie Konkursu.

Za miłą atmosferę i możliwość udziału w takim przedsięwzięciu dziękujemy bardzo organizatorom i liczymy na dalszą współpracę.

Wiktoria Zubarewa,
członek Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *