Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Poezja Konopnickiej w Sławucie

Poezja Konopnickiej w Sławucie

9 marca, w słoneczny i ciepły wiosenny dzień w Szkole Sobotniej przy Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Sławucie, odbył się konkurs recytatorski im. M. Konopnickiej.

Impreza była poświęcona twórczości najwybitniejszej polskiej poetki okresu realizmu, nowelistki, pisarki dla dzieci, tłumaczki. Maria Konopnicka pisała nie tylko wiersze, lecz nowele, szkice, poematy, teksty publicystyczno-reportażowe.

Nie możemy dzisiaj wyobrazić sobie literatury polskiej bez twórczości Konopnickiej. Konkurs w Sławucie miał na celu nie tylko uhonorowanie wybitnej osoby, lecz także zapoznanie młodzieży z jej życiem i twórczością.

Warunkiem udziału w konkursie była recytacja wybranego wiersza  M.Konopnickiej oraz jednego wiersza innego polskiego poety.

W ramach konkursu  zabrzmiały utwory „Ogródek”, „Tęcza”, „Niezapominajki”, „Jabłonka”, „Pan Zilelonka”, „Stefek Burczymucha”, „Muchy samochwały”, „Jesienią”, „Zła zima”, „Kukułeczka”, „A jak poszedł król na wojnę”, „Jak szła Wisła do morza”, „Pieśń o domu”, „Święto Piasta”, „Rota” oraz inne.

Jury oceniało nie tylko  pamięciowe opanowanie utworu, ale  również  artyzm, ekspresyjność, emocjonalność podczas recytacji. Organizatorzy oceniali uczestników w czterech kategoriach wiekowych.

W najmłodszej grupie wiekowej – przedszkolaków wyróżnieni zostali:

Weronika Ponoczowna,
Złata Czernecka.

W drugiej grupie – 1-4 klasa zwyciężyły:
I miejsce Karolina Opanasiuk,
II miejsce Katarzyna Czernecka i Anastazja Szyker,
III miejsce Ulana Stinska i Jewgenia Samojluk.

W kategorii 5-7 klasa:
I miejsce Władysława Burkowska i Julia Mogyrczuk,
II miejsce Iwan Pyłypej i Iryna Jeriminiuk,
III miejsce Anton Andriejeczkin i Zoriana-Julia Demianczuk,
wyróżnienie dostała Julia Stetcjiuk.

W starszej  grupie 8-10 klasa:
II miejsce Wiktoria Głuszanycia,
III miejsce Ołena Semeniuk
wyróżnienie – Anastazja Swyryda.

Konkurs w Sławucie stał się kolejną udaną imprezą, która odbyła się w ciepłej atmosferze. Dziękujemy organizatorom, uczestnikom, nauczycielkom Szkoły Sobotniej i rodzicom, którzy  oklaskami wspierali  swoje dzieci.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Łarysa Cybula, Zarząd ZPU, Odział w Sławucie, 13.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code