Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Poezja Konopnickiej w Przedborzu

Poezja Konopnickiej w Przedborzu

Przedbórz od 26 lat tętni wspomnieniami o postaci i twórczości Marii Konopnickiej. W dniach 13-16 sierpnia 2017 r. scena domu kultury tego miasta zgromadziła artystów z różnych krajów świata zainspirowanych twórczością Marii Konopnickiej.

W tym roku do Przedborza przyjechało ponad 200 wykonawców z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i Rosji by zaprezentować swoje umiejętności artystyczne w języku polskim, w języku swoich przodków podczas XXVI Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej.

Maria Konopnicka była wspaniałą poetka i gorliwą patriotką. Jej twórczość do dziś urzeka żarliwą miłością do ziemi ojczystej – ziemi polskiej. Warunkiem uczestnictwa w konkursie recytatorskim było wykonanie dwóch wybranych utworów Marii Konopnickiej w języku polskim. Natomiast udział w poezji śpiewanej uwarunkowany był wykonaniem dwóch utworów opartych na tekstach Marii Konopnickiej (w języku polskim lub kraju zamieszkania).

Na scenie Festiwalu pojawili się także przedstawiciele Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie. Dzieci, młodzież i dorośli recytowali poezję Marii Konopnickiej. Jesteśmy dumni że otrzymaliśmy przyznane przez jury Festiwalu Dyplomy.

Oto lista naszych zwycięzców:

KONKURS RECYTATORSKI, kategoria dzieci. Nagrody – Karolina Opanasiuk, wyróżnienia- Olena Semeniuk, Yuliana Debopre;
KONKURS RECYTATORSKI, kategoria dorośli. Nagrody – Julia Opanasiuk;
KONKURS POEZJI ŚPIEWANEJ, kategoria soliści. Nagrody – Anna Czajka.

Uroczystego ogłoszenia wyników dokonał przewodniczący komisji jury – Bogusław Nowak, nagrody wręczali: Krzysztof Maciejewski – Poseł na Sejm RP, Andrzej Plutecki – Starosta Powiatu Radomszczańskiego, Miłosz Naczyński – Burmistrz Miasta Przedborza, Wojciech Karbownik, Anna Kozieł, Joanna Modrzejewska – Prawnuczka Marii Konopnickiej.

W programie Festiwalu znalazły się nie tylko konkursy do utworów Marii Konopnickiej, ale także można było zaprezentować swój własny dorobek artystyczny podczas prezentacji programów dowolnych.

Swoje umiejętności wokalne zaprezentował zespół „Słowiańska Rodzina” pod kierownictwem pani Ireny Nikołajewoj, działający przy polskiej organizacji w Sławucie.

Z całego serca składamy podziękowanie organizatorom Festiwalu słowo Marii Konopnickiej wciąż żyje.

Szczególne podziękowania kierujemy do Konsula Generalnego RP w Winnicy Pana Tomasza Olejniczaka i Konsula Przemysława Szymańskiego a także Prezesa Sławuckiego oddziału Związku Polaków Ukrainy Pani Marii Kowalczuk za wsparcie w wyjeździe na Festiwal.

Julia Opanasiuk, Związek Polaków na Ukrainie, Oddział w Sławucie, 18.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *