Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Pożegnalne zajęcie z polskiego w SP „Kresowiacy”

Pożegnalne zajęcie z polskiego w SP „Kresowiacy”

W ostatnim dniu maja uczniowie polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły, działającej przy winnickim stowarzyszeniu polonijnym „Kresowiacy” zebrali się na pożegnalnym zajęciu z języka polskiego.
Ostatnie zajęcie nie przebiegało jak zwykle z ćwiczeniami gramatycznymi i czytaniem tekstu po polsku, a w nieco innym formacie – uroczystej imprezy z wręczeniem dyplomów, recytowaniem wierszy w języku polskim i oczywiście – na koniec wspólnym piciem kawy i herbaty.
Na początku prezes „Kresowiaków” Jerzy Wójcicki przypomniał krótko obecnym o wspólnie spędzonych chwilach na imprezach z okazji polskich świąt patriotycznych, świąt religijnych, wyjazdach na sprzątanie polskiej nekropolii w Brahiłowie, wyróżnił niektórych uczniów za udział w polonijnych i sportowych konkursach, jak np. quiz do Euro-2012 czy korczakowski konkurs „Nie ma dzieci, są ludzie”. 
Następnie słowa podziękowania do zarządu organizacji za owocną współpracę i za kubek dobrej kawy wygłosił pan Henryk Przywrzej – polski nauczyciel z MENu, który, jak mamy nadzieję, w kolejnym roku też pozostanie na Ukrainie, nie zważając na niektóre trudności i będzie nadal uczył naszych podolskich Kresowiaków języka i historii Polski. Pan Henryk wykazał się wyśmienitym wykładowcą,  co zresztą widać po „absolwentach” pierwszego roku zajęć w polskiej szkole. Wszyscy uczniowie już samodzielnie czytają polskie teksty i wiedzą jak porozumieć się w codziennych sytuacjach życiowych w polskim towarzystwie.
Osiem osób, tych którzy najlepiej sobie radzili z ćwiczeniami i nie opuszczali bez poważnych powodów zajęć prezes polonijnej organizacji nagrodził dyplomami, potwierdzającymi ukończenie I roku zajęć z języka polskiego w SP „Kresowiacy”, a dzieci członków organizacji polonijnej po kolei recytowali wiersze w języku polskim, za co też otrzymali w nagrodę albumy i kredki.
Wieczór dobiegł do końca w towarzyskiej atmosferze przy wspólnym stole za kawą i herbatę. Jako ostatnie zadanie w tym roku szkolnym, każdy uczeń miał wygłosić toast… w języku polskim. Każdy sobie dobrze poradził z tym zadaniem, wszystkie toasty były nagradzany burzą owacji. Oczywiście nie było mowy o piciu żadnych napojów alkoholowych.
Pierwszy rok zajęć był dobrym startem dla polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły przy SP „Kresowiacy”. Można z pewnością powiedzieć, że kolejny rok zaowocuje kolejną – już młodszą grupą uczniów, a starsza będzie coraz to dalej wnikać w zakamarki i tajemnice języka historii Polski –  kraju przodków dla wielu z uczniów tej szkoły.

Zdjęcia z imprezy:

{morfeo 140}

Wiersze, które recytowali dzieci

Chociaż słońce jasno świeci,
Trochę smutne są dziś dzieci.
Czas uścisnąć sobie ręce,
I pożegnać najgoręcej.
Żegnaj luby nasz Henryku,
Lato minie szybko, więc.
Wracaj znowu do nas wraz,
A my dziś żegnamy was.

Kasia i Nastia Kińdzierscy

Już koniec roku , minął czas,
Radosne wakacje czekają nas
Choć w polskiej szkole było nam wesoło,
Dzisiaj je żegnamy, by witać góry, lasy wokoło
Musicie nowych nazbierać sił
By każdy z was zadowolony był
By z nowym rokiem po odpoczynku wesołym
Powitać progi naszej polskiej szkoły!

Ira Wójcicka

Pojedziemy na wakacje
Razem z mamą, razem z tatą
Zabierzemy piłkę, namiot
I skakankę, co ty na to
Słońce, woda, las już czeka
Wszystkie dzieci woła.
Zabawimy się wesoło
Przed powrotem do polskiej szkoły.

Taras Siwajew (czytał tata)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code