Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Podsumowano projekt wsparcia rozwoju Systemu Cywilnego Ratownictwa Ochotniczego na Ukrainie na sumę 10 mln PLN

Podsumowano projekt wsparcia rozwoju Systemu Cywilnego Ratownictwa Ochotniczego na Ukrainie na sumę 10 mln PLN

Międzynarodową konferencję, podsumowującej prowadzony od 2015 r. projekt współfinansowany ze środków Polskiej Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP poświęcony rozwoju systemu ratownictwa cywilnego na Ukrainie, w której wzięło udział ponad 200 przedstawicieli administracji państwowej, organizacji ratowniczych, mediów oraz wolontariuszy, w dniach 7-8 czerwca zorganizowała Fundacja Maltańska Służba Medyczna we współpracy z Maltańską Służbą Pomocy Ukrainy przy wsparciu Akademii Kijowsko-Mohylańskiej.

W spotkaniu i otwarciu konferencji wzięli udział Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło wspólnie z p. o. minister ochrony zdrowia Ukrainy Ulaną Suprun wziął udział w międzynarodowej konferencji, Antonio Gazzanti Pulsey di Cootron ambasador Zakonu Maltańskiego w Ukrainie oraz Andriy Meleshevych – rektor Akademii Kijowsko-Mohylańskiej.

Ambasador Jan Piekło podkreślił, że od 2010 roku wspólnie z Ukrainą zrealizowano ponad 43 projekty z dziedziny zarządzania kryzysowego na sumę 10 mln PLN. Projekty wspierają ukraińską służbę pożarnicza, ochotnicze ratownictwo medyczne, górskie ochotnicze pogotowie ratunkowe oraz pomagają w odtworzeniu na Ukrainie ochotniczej straży pożarnej.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi opinii publicznej i decydentów na rolę ochotniczego ratownictwa i podkreślenie potrzeby wprowadzenia zmian w ukraińskim prawie, wspierających jego rozwój. Program konferencji objął sesje plenarne i seminaria tematyczne poświęcone potencjałowi i zadaniom ratownictwa ochotniczego, a także stanowi obecnemu i możliwościom jego rozwoju w Ukraine. Eksperci z Polski, Ukrainy, Niemiec i Włoch podzielili się doświadczeniami tworzenia, funkcjonowania i rozwoju ratownictwa ochotniczego. Zaprezentowane zostały różne modele działania i rozwiązania prawne dla ratownictwa ochotniczego. Największym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia poświęcone realnym przykładom współpracy ochotników i zawodowców m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016r., przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych we Włoszech, a zwłaszcza przykłady działań ochotników z różnych miast Ukrainy.

Drugi dzień konferencji był świętem ratowników maltańskich, przeszkolonych i wyposażonych dzięki staraniom Zakonu Maltańskiego i wsparciu z programu Polskiej Pomocy. Nominację na dowódców oddziałów miejskich odebrali liderzy z Iwano Frankiwska, Lwowa, Mariuopola, Jużnoukraińska, Fastowa i Zaporoża.

Ratownicy mieli okazję zaprezentować także swoje umiejętności podczas pokazów. Wolontariusze pokazali, jak fachowo pomóc osobie poszkodowanej, u której doszło do amputacji oraz jak postępować przy zatrzymaniu krążenia. Przez cały czas trwania konferencji w przerwach pomiędzy wykładami uczestnicy mogli zapoznać się z wyposażeniem przyczepy ratowniczej, punktu polowego i plecaków medycznych. Każdy chętny mógł poćwiczyć wykonywanie resuscytacji niemowląt i dorosłych, a także zapoznać się z zasadami użycia defibrylatora.

Słowo Polskie na podstawie informacji MSZ RP, 20.06.18 r.

Maker:S,Date:2017-9-10,Ver:6,Lens:Kan03,Act:Lar02,E-Y

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *