Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Podsumowanie tegorocznego „Płomienia Braterstwa”

Podsumowanie tegorocznego „Płomienia Braterstwa”

Fot. https://poranny.pl/bialystok-za-nami-akcja-plomien-braterstwa-polacy-oraz-ukraincy-wyrazili-swoje-braterstwo/ar/c1-16691631

W dniu 14 sierpnia w licznych polskich miejscowościach Polacy i Ukraińcy wspólnie zapalili „Płomień Braterstwa” na grobach żołnierzy Armii Petlury.

W 1920 roku Ukraińcy ramię w ramię z Wojskiem Polskim walczyli z nacierającą rosyjsko-bolszewicką Armią Czerwoną. Ukraińcy byli wówczas jedynym sojusznikiem Polski, fortyfikowali polskie miasta, bili się z wrogiem w Galicji Wschodniej.

Bez ich udziału w obronie Zamościa przed Konarmią Budionnego polskie zwycięstwo w tej wojnie byłoby zagrożone.

W Lubinie Płomień Braterstwa zaświecił się na cmentarzu przy ul. Lipowej. Obywatele Polski i Ukrainy spotkali się tu by razem uczcić pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku razem z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko bolszewikom.

W Kielcach akcja „Płomień Braterstwa” odbyła się na kieleckim rynku. Wspólnie odśpiewano hymny obydwu państw. Odczytano także apel sprzeciwiający się rosyjskiej inwazji, a także podkreślający braterstwo narodów Polski i Ukrainy.

Ludzie w całej Polsce o godz. 18.00 zaśpiewali polsko-ukraińską piosenkę „Hej Siostro”. W Białymstoku akcję zorganizowali Płast Polska oraz Hufiec ZHP Białystok przy wsparciu Miasta Białystok.

Słowo Polskie, fot. Kurier Poranny, 19 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code