Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Podsumowanie roku

Podsumowanie roku

Rok 2010 Polonia Podola i Żytomierszczyzny zapamięta, przede wszystkim dzięki otwarciu 25.02.2010 w m. Winnica Konsulatu Generalnego RP. Konsula Generalnego Krzysztofa Świderka oraz wicekonsula Damiana Ciarcińskiego zdążyła już poznać większość naszych rodaków, przy składaniu wniosków na Kartę Polaka czy spotykając się z nimi na uroczystościach polonijnych. Konsulat stał się, również  „okienkiem na Europę” dla setek mieszkańców woj. chmielnickiego, żytomierskiego i winnickiego, którzy otrzymali tutaj wizę Szengen, umożliwiającą  wyjazd do państw UE – do pracy czy na studia.

Warto wspomnieć, że w 2010 roku obchodziliśmy 150-lecie urodzin naszego rodaka z Kuryłowki(pod Chmielnikiem) – Ignacego Jana Paderewskiego. Dużo miejscowych organizacji polonijnych przyczyniło się do zaakcentowania tego wydarzenia, organizując saloniki muzyczno-poetyckie oraz koncerty na wielką skalę w sali Filharmonii Winnickiej.

W 2010 roku każdy chętny nauki języka polskiego w Winnicy miał do wyboru Polską Szkołę Sobotnio-Niedzielną (Jana Glinczewskiego), kursy przy „Konfederacji Polaków Podola XXI”, prowadzone przez nauczycielkę z Polski panię Elżbietę Gwiazdę albo „Klub języka polskiego” przy bibliotece Timiriaziewa. Wszystkie zajęcia były nieodpłatne i licznie odwiedzane przez miejscową Polonię I NIE TYLKO. Prócz podstawowej wiedzy z gramatyki i leksyki, uczniowie studiowali również historię i kulturę Polski.

Polski ślad został również i w obchodach jesienią Dnia Winnicy i wiosną Dni Europy. Gościliśmy wtedy uczestników Rajdu Katyńskiego, którzy na motorach przemierzyli pół Europy, by dotrzeć na Kresy Południowo-Wschodnie. W Winnicy złożyli  oni kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego i Jana Pawła II oraz rozegrali mecz piłki nożnej z przedstawicielami władz miejscowych. Wspaniale wystąpił Zespół Pieśni i Tańca przy UMCS z Lublina, który w ciągu godziny zdążył dać dwa koncerty na dwóch różnych scenach!

Międzynarodowy Dzień Papieski przyniósł nam otwarcie pomnika Jana Pawła II, na ulicy Sobornej, 12 przy Kościele Kapucynów w Winnicy. Po mszy w kościele odbył się uroczysty międzynarodowy koncert w sali Filharmonii Winnickiej, z udziałem kameralnego chóru „Organum” z Krakowa oraz białoruskiego „Głos duszy”. Wszyscy zebrani odśpiewali na bis „Barkę”- ulubioną pieśń Papieża-Polaka, a Konsul Generalny Krzysztof Świderek przyjął zasłużone brawa za godnie zorganizowaną imprezę.

Wśród ważniejszych zdarzeń w życiu polonijnym Podola i Żytomierszczyzny były również i – otwarcie pierwszego na Ukrainie Konsulatu Honorowego w Żytomierzu, podpisanie międzynarodowej umowy pomiędzy polskim portem Lotniczym Łódź a Winnickim lotniskiem oraz przylot do Winnicy polskiej delegacji na czele z Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Dużo pracy w rozwój kultury polskiej w 2010 roku włożyli również prezesi i członkowie niedużych organizacji polonijnych na terenie całego winnickiego okręgu konsularnego oraz księża i siostry zakonne Kościoła Katolickiego, który był i zawsze będzie kojarzony z polskością i Polakami. W niektórych parafiach siostry zakonne prowadziły lekcje polskiego, a księża organizowali wyjazdy dzieci do Polski, spędzając godziny ze stosem dokumentów przy okienkach w Konsulacie.

Ale, niestety, 2010 rok będziemy pamiętać i z inniej strony – w kwietniu Polska i Polonia utraciła Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wraz z małżonką oraz innymi najważniejszymi dostojnikami państwa polskiego rozbił się w katastrofie lotniczej. Wstrząs, który przeżyła Wspólnota Polska w tym okresie, można porównać z najgorszymi zdarzeniami w dziejach naszego państwa. Każdy mieszkaniec Kresów Południowo-Wschodnich przyjął tę katastrofę jak osobistą i przeżył ją w skupieniu na mszach żałobnych i uroczystościach na terenie całego Podola i Żytomierszczyzny. W 2010 roku zmarła również jedna z działaczek polonijnych pani Teresa Jędrusińska, która  jako jedna z pierwszych wzięła udział w odrodzeniu życia polonijnego w Winnicy na początku lat 90-ch.

Rok 2010 minął pod znakiem owocnej współpracy z organami miejscowego samorządu oraz administracji wojewódzkiej. Miejmy nadzieję, że i rok 2011 minie w cichej i spokojnej atmosferze porozumienia i współpracy pomiędzy miejscową Polonią, Konsulatem RP i organami miejscowej władzy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *