Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podsumowanie kolejnego etapu działalności Konfederacji Polaków Podola XXI

Podsumowanie kolejnego etapu działalności Konfederacji Polaków Podola XXI

W drugiej połowie kwietnia 2013 roku jedna z młodych polskich organizacji społecznych w Winnicy zebrała się w przytulnej restauracji „Kaktus”, by razem omówić wspólne osiągnięcia oraz plany na przyszłość. Spotkanie członków Konfederacji Polaków Podola XXI wieku uhonorował swoją obecnością Konsul Generalny KG RP w Winnicy Krzysztof Świderek.

Pamiętamy jak jeszcze w 2011 roku ta organizacja hucznie świętowała swoją drugą rocznicę powstania w malowniczej wiosce Kanawa (rejon tywrowski). 17 kwietnia br. z nie mniejszym rozmachem członkowie organizacji śpiewali, recytowali wiersze polskich poetów, a także bawili się przy wspólnym stole, przy okazji próbując rozmaitych potraw kuchni ukraińskiej oraz polskiej.

Helena Gawryluk, prezes organizacji, opowiedziała o tym, czym żyła Konfederacja Polaków Podola XXI wieku przez ostatnie miesiące – udziale w Obwodowym Święcie Kuchni Narodowej, „Bogatej Kuti”, świętowaniu polskich świąt patriotycznych i religijnych. Następnie inicjatywę przejął Konsul Generalny. Zaproponował, by każdy obecny na sali krótko opowiedział o sobie w języku polskim, co przerosło w wesołą zabawę, w której wszyscy pomagali jeden drugiemu przy dobieraniu polskich wyrazów i zdań. Akompaniował na gitarze i śpiewał Sergiusz ze Żmerynki, mała Sofia Korzun opowiadała wiersze, a inni wspominali w pamięci słowa starych polskich piosenek, śpiewanych przez babcie i dziadków – „Szła dzieweczka do laseczka”, „W zielonym gaju”… Nie obyło się bez „hymnu” ukraińskich Polaków – piesni „Hej, Sokoły”, śpiewanej jak na poważnych imprezach tak i na spotkaniach prywatnych. Pan Krzysztof Świderek interesował się, czym żyją członkowie organizacji, czym się zajmują, jak realizują swoje plany życiowe oraz krzewią kulturę przodków.

Wśród Konfederatów XXI wieku jest dużo mieszkańców rejonowego miasta Żmerynki. To właśnie oni prezentowali największą aktywność podczas spotkania, za co w nagrodę Konsul Generalny dostarczył ich do domu służbowym samochodem, należącym do polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy.

Specjalnym prezentem dla zaproszonych gości stał się występ cygańskiej kapeli, która przez pół godziny bawiła wszystkich śpiewem, tańcem oraz grą na gitarze. Romowie z organizacji, współpracującej z Heleną Gawryluk, wywołali swoim występem burzę oklasków, potwierdzając, że dusza muzyki należy do wędrownego cygana. W ich śpiewie przeplatała się gorąca krew Romów z liryzmem płaczącej gitary, a czerwone jak rubin stroje – niby magnes – przyciągały wzrok wdzięcznych widzów.

Późnym wieczorem zakończyła się biesiada w winnickiej restauracyjce „Kaktus”. Samochód z rejestracją dyplomatyczną wyjechał w kierunku Żmerynki, a członkowie Konfederacji Polaków Podola XXI jeszcze pozowali do wspólnych zdjęć i omawiali dalsze plany na przyszłość…

Redakcja, HP

Zdjęcia ze spotkania

{morfeo 299}

oraz wideo

{youtube}Djtt9hvtLuU{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code