Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Podsumowanie drugiej edycji Akcji Pomocy Polaków na Wschodzie w Pałacu Prezydenckim

Podsumowanie drugiej edycji Akcji Pomocy Polaków na Wschodzie w Pałacu Prezydenckim

6 marca w Pałacu Prezydenckim podsumowano drugą edycję Akcji Pomocy Polaków na Wschodzie.

Prezydent Duda przypomniał, że pomysł pomocy Polakom ze Wschodu narodził się w środowisku amerykańskiej Polonii, która zaczęła pomagać swoim rodakom z okolic Lwowa. Oni wystąpili do Kancelarii Prezydenta, żebyśmy instytucjonalnie włączyli się w tę akcję.

Dla „Kancelarii Prezydenta to duża akcja”. – To jest coś, co ma w sobie taką niezwykłą moc, zwłaszcza w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości. To bardzo mocno chciałbym zaakcentować” – powiedział prezydent RP.

Akcja realizowana była poprzez Biuro ds. Kontaktów z Polonią i Polakami za Granicą. W 2017 r. pracownicy Kancelarii Prezydenta odwiedzili rodaków mieszkających na Ukrainie, w Mołdawii, Rumunii i Kazachstanie. W sumie dobyło się 6 wypraw.

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował także wszystkim pokoleniom, które nie tylko przechowały polską kulturę i tradycję, ale przede wszystkim ją przekazały. „I to jest coś, co z punktu widzenia państwa polskiego i nas jako społeczeństwa i polskiego narodu, jest elementem nieocenionym. Kiedy na to 100-lecie niepodległości mówię, że chciałbym, żeby Polacy na całym świecie je przeżywali niezależnie, gdzie mieszkają, bo przecież są wszędzie, to właśnie mówię o tej jedności tego pnia wspólnego, z którego wszyscy wyrośliśmy” – dodał Prezydent.

W spotkaniu podsumowującym akcję wzięli udział ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP, m.in. sekretarz stanu Paweł Mucha, Adam Kwiatkowski, Andrzej Dera, doradcy prezydenta, podsekretarz stanu Bartosz Cichocki, Artur Warzocha, szefowie kancelarii Sejmu i Senatu, przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych, Kościoła katolickiego, szefowie szkół polonijnych i organizacji pomocowych, a także rodacy mieszkający na Wschodzie.

Uroczystość uświetniły występy zespołów ze Wschodu. Przed Prezydentem Polski i gośćmi gromadzonymi na koncercie w Pałacu Prezydenckim wystąpiła grupa break-dance z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu.

„Dla mnie było to niesamowite wydarzenie. To nie była zwykła akcja dziękczynna, podsumowująca całe wydarzenie w ciągu roku, te sześć wyjazdów kancelarii prezydenta z pomocą Polakom na wschodzie. Ale to dla mnie było takie szczególne wydarzenie, bo generalnie celem mojego życia, celem mojej drogi kapłańskiej jest pomagać ludziom spełniać ich marzenia. I to co stało wczoraj, ten występ chłopaków w pałacu prezydenckim, to była część realizacji tych marzeń, ich marzeń, jakie staram się spełniać” – powiedział proboszcz parafii Waldemar Pawelec pod czas programu telewizyjnego na TV Polonia „Halo Polonia”.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia Grzegorz Jakubowski, 10.03.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code