Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Podsumowanie 52. posiedzenia Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie

Podsumowanie 52. posiedzenia Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie

W dniach 27-28 marca 2019 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Brzuchowicach niedaleko Lwowa odbyło się 52. posiedzenie plenarne Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Wziął w nim udział Nuncjusz Apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti, który wspomniał m.in. o sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie.

Bp Grzegorz Kaszak z diecezji sosnowieckiej (Polska) opowiedział o trosce pasterskiej biskupów o współczesną rodzinę. Zaproponował pasterzom praktyczne rady w zakresie udzielania pomocy rodzinom w dzisiejszym sekularyzowanym świecie.

Abp Mieczysław Mokrzycki opowiedział o spotkaniu przewodniczących Konferencji Biskupów z Papieżem Franciszkiem, które odbyło się w lutym b.r. w Watykanie. Tematem spotkania była obrona nieletnich przed nadużyciami i przemocą. Omówiono dwa dokumenty, dot. obrony nieletnich, zatwierdzone przez Konferencję Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.

O sprawach zakonów męskich i żeńskich poinformował bp Edward Kawa OFMConv, o sprawach zaś związanych z duszpasterstwem młodzieży – bp Jan Sobiło.

Bp Witalij Krywicki SDB opowiedział o pracy Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, której obecnie przewodniczy.

Bp Stanisław Szyrokoradiuk podzielił się informacjami o działalności „Caritas-Spes” i posłudze pasterskiej kapelanów wojskowych.

Bp Leon Dubrawski OFM opowiedział o działalności Instytutu Nauk Teologicznych w Gródku (obw. chmielnicki).

Bp Antal Majnek OFM mówił o duszpasterstwie Romów na Zakarpaciu.

Bp Jacek Pyl OMI zapoznał obecnych z szeregiem spraw, związanych z działalnością Komisji Liturgicznej. Przedstawił wydanie IV tomu Lekcjonarza i Rytuału Modlitw na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne ze śpiewem.

Biskupi zatwierdzili tekst V tomu Lekcjonarza, który za zgodą Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ukaże się do użytku w parafiach.

Bp Radosław Zmitrowicz OMI przekazał biskupom podręcznik katechetyczno-modlitewny do użytku w parafiach podczas Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny. Podręcznik zawiera katechezy, modlitwy i nabożeństwa. Biskup również mówił o przygotowaniu Kongresu rodzin, który odbędzie się 20-22 września 2019 roku w Szarogrodzie i Winnicy.

Konferencja zachęca wiernych do wzięcia licznego udziału w Kongresie.

Biskupi ustalili I sobotę września jako Wszechukraiński Dzień Pamięci i Modlitwy za Ofiary Wiary w XX wieku, główne uroczystości którego odbędą się w Tywrowie.
Konferencja zachęca wiernych do wzięcia udziału we Wszechukraińskim Marszu w Obronie Praw Dzieci i Rodzin, który odbędzie się w Kijowie 8 czerwca 2019 roku.

Na zakończenie plenarnego posiedzenia biskupi udzielili apostolskiego błogosławieństwa wiernym.

Kolejne, 53. plenarne posiedzenie Konferencji zaplanowano na 29-30 listopada 2019 roku we Lwowie.

Irena Rudnicka na podstawie informacji KEU, kmc.media, 10 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code