Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Podróż do malinowego raju

Podróż do malinowego raju

Na początku lipca odbyła się oficjalna wizyta przedstawicieli władz rejonu sławuckiego (obw. chmielnicki) do powiatu kraśnickiego w Polsce w ramach Święta Owoców Miękkich i Rękodzielnictwa.

Goście z Wołynia spróbowali zaprezentować to, co najlepsze w ich regionie. Współpraca Sławuty i powiatu kraśnickiego rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy nawiązano między nimi kontakt. W ramach tej współpracy odbyło się kilka wizyt, ale ta ostatnia okazała się chyba najbardziej interesującą ze wszystkich, ponieważ była okazja do przedstawienia także kultury ukraińskiej. Na czele delegacji do Polski wyjechał zastępca przewodniczącego Rady Rejonowej Ołeksy Ławrenczuk. Razem z nim w składzie ekipy byli przedstawicieli miescowego Związku Polaków, rejonowego wydziału edukacji, budynku kultury, rolnicy oraz przedsiębiorcy.

Oprócz udziału w lokalnym festiwalu, mieliśmy także możliwość poznać organizację pracy domów pomocy społecznej w Polsce, specjalnego ośrodku wychowawczego SOS “Wioska Dziecięca”, zwiedzić eko-przedsięmbiorstwo FRUX SOLIS Małgorzata Solis a także zobaczyli jak Polacy uprawiają maliny. Powiat kraśnicki jest największym producentem malin w całej Polsce. Takie doświadczenie jest bezcennym dla wołyńskich rolników.

Ciekawostką wyjazdu stał się udział w Festiwalu Owoców Miękkich i Rękodzielnictwa. Sławutczanie przygotowali tradycyjny czerwony barszcz ukraiński, pierogi z serem, kompot z owoców suszonych, kiełbasę domową, słoninę, kanapki, pierożki z różnymi nadzieniami I tradycyjny ukraiński korowaj. Gości festiwalu częstowano z całego serca.

Bardzo dziękujemy władzom powiatu kraśnickiego, w osobie Starosty Pana Andrzeja Maja za ciepłe i serdeczne przyjęcie! Czekamy z rewizytą na Ukrainie w ramach święta dożynek.

Łarysa Cybula, 21.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code