Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Podolski Bar ogłosił 2019 rok rokiem królowej Bony

Podolski Bar ogłosił 2019 rok rokiem królowej Bony

Organizacja społeczna „Aktyw. Bar” wspólnie z grupą inicjatywną „Kobiecy Klub Bony Sforzy” zwróciła się do Barskiej Rady Miejskiej z prośbą  o ogłoszenie 2019 roku w Barskiej Zjednoczonej  Hromadzie rokiem włoskiej księżnej i królowej polskiej Bony Sforzy, założycielki miasta Bar.

W dniu 31 stycznia Rada Miejska, uwzględniając nadzwyczajny wkład królowej w kształtowanie i rozwój miasta, wsparła inicjatywę społeczności.

„2 lutego 2019 roku upływa 525. rocznica narodzin Bony Sforzy. Z tej okazji postanowiłyśmy zorganizować szereg przedsięwzięć na jej cześć. Z inicjatywą zwróciłyśmy się do Barskiej Rady Miejskiej i radni wsparli nasz pomysł, – opowiada prezes organizacji „Kobiecy Klub Bony Sforzy” Oksana Bas. – Ogłoszenie roku Bony Sforzy stanie się wspaniałym symbolem dla naszej hromady. Będzie również pobudzało do wspominania w czasie już zaplanowanych przedsięwzięć kobiety, która stworzyła nasze miasto, wprowadzając w owym czasie najnowsze technologie dla jego rozwoju. Jest to nasza piękna i godna uwagi historia, której warto poświęcać uwagę, by mieć bodziec do rozwoju naszej hromady, aby utrzymać wizerunek, godny królowej”.

Na chwilę obecną plan przedsięwzięć w ramach obchodów roku Bony Sforzy nie jest ułożony. W celu koordynacji będzie powołany komitet organizacyjny – informuje Rada Miejska. Na począteku będzie opracowywał szereg przedsięwzięć edukacyjnych w szkołach.

Ponadto planuje się wykonanie z gipsu małej figury królowej o wysokości ok. 20-25 cm, która będzie wręczana instytucjom i organizacjom jako znak jakości świadczonych usług. Będzie to swego rodzaju punkt orientacyjny dla gości miasta i turystów, że miejsce, posiadające figurkę, należy odwiedzić, bo jest tego warte. Szkic statuetki, jak dodaje Oksana Bas, już jest przygotowany. Wykonała go malarka Olena Riazancewa, figurkę zaś tworzy Natalia Bojko. Do tegoż „Żeński Klub Bony Sforzy” studiuje gastrolinię czasów Bony Sforzy, badając uprawę trufli od Sforzów z Aragona do lasów Baru.

Irena Rudnicka, na podstawie informacji Olesii Szutkiewycz (gazeta Winniczyzna), 5 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code