Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Podolska młodzież w Warszawie

Podolska młodzież w Warszawie

Uczniowie sobotnio-niedzielnej szkółki języka polskiego, działającej przy Chmielnickim Miejskim Związku Polaków odwiedzili Warszawę.

W tym roku uczestnikami wycieczki było siedmioro uczniów w wieku 8-16 lat wraz z rodzicami.

Przewodniczyły wycieczce prezes Chmielnickiego Miejskiego ZPU Irena Letawina wraz z nauczycielką języka polskiego Wiktorią Iwanową. W ciągu czterech dni ekipa zwiedzała muzea warszawskie, kościoły oraz spacerowała ulicami stolicy Polski. Bardzo ciekawą okazała się wycieczka do Muzeum  Żydów Polskich Polin, w którym w bardzo ciekawy sposób za pomocą nowoczesnych multimedialnych urządzeń została przedstawiona historia przedstawicieli narodu izraelskiego, którzy przywędrowali do Polski około 1000 lat temu, historia ich rozwoju oraz pobytu w kraju prawie do dni dzisiejszych.

Bardzo wzruszającą okazała się wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzieci zachwyconone były bohaterstwem Warszawiaków w czasie II Wojny Światowej. Nie został również pominięty uwagą Zamek Królewski w którym uwagę przyciągały obrazy Rembrandta oraz historia zniszczenia i odbudowy zamku. Najweselszą okazała się wycieczka do Centrum Kopernik aby obejrzeć wszystkie ciekawostki  nie wystarczy nawet całego dnia.

Podczas spacerów po Starym Mieście oraz Łazienkach Królewskich uczniowie razem z rodzicami zobaczyli znane zabytki w tym Kolumnę Zygmunta, Plac Rynkowy z Syrenką Warszawską, pomniki Kopernika, Adama Mickiewicza oraz pomnik Fryderyka Chopina.
Ta wycieczka okazała się dla jej uczestników bardzo owocna szczególnie dlatego ,że zintegrowała rodziców i dzieci do wspólnego spędzania czasu. Celem podróży również było pogłębienie wiedzy o historii i kulturze polskiej.

Pragniemy podziękować Fundacji Wolność i Demokracja oraz Senatowi RP za wsparcie w zorganizowaniu tak ciekawej wycieczki!

Wyjazd młodzieży do Polski był objęty wsparciem Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja”, w ramach projektu ICAL. Projekt ten ma na celu integrować do wspólnej działalności kilka pokoleń osób polskiego pochodzenia  lokalnej społeczności.

Irena Medlakowska, 4 grudnia 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *