Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podolanie wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2017 pod patronatem polskiej Pary Prezydenckiej

Podolanie wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2017 pod patronatem polskiej Pary Prezydenckiej

Kilkadziesiąt mieszkańców Winnicy polskiego pochodzenia, konsulowie miejscowej polskiej placówki dyplomatycznej, prezesi organizacji polskich oraz dziennikarze wzięli udział w corocznym Narodowym Czytaniu pod patronatem polskiej Pary Prezydenckiej.

W sobotę 2 września w winnickiej Galerii „Interszyk” w przeciągu dwóch godzin rozbrzmiewał dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Członkowie „Konfederacji Polaków Podola XXI w.”, „Centrum Rozwoju i Partnerstwa Polonia”, „Świetlicy Polskiej” oraz „Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków” wcielali się role Czepca, Poety, ducha Wernyhory, Gospodarza, Pana Młodego i innych osób, stworzonych w wyobraźni utalentowanego Polaka z Krakowa.

Słowo powitalne do uczestników czytania skierowała konsul KG RP w Winnicy Urszula Filipkowska. O Stanisławie Wyspiańskim, który oprócz posiadania talentu pisania poezji i dramatów, był także znanym architektem i malarzem, opowiedziała polonistka Lidia Paulukiewicz, która przybyła do Winnicy do pracy w dwóch Szkołach Sobotnio-Niedzielnych Języka Polskiego.

Po przeczytaniu listu od Pary Prezydenckiej i wyświetleniu przywitania z Ogrodu Saskiego, rozpoczęło się bardzo żywe i dynamiczne czytanie „Wesela”, które czasami bardzo przypominało autentyczny dialog osób, opisanych przez Wyspiańskiego w jego dramacie.

Niektórzy członkowie organizacji polskich przybyli na spotkanie w polskich strojach ludowych, co jeszcze bardziej dodawało uroczystości autentycznej atmosfery obcowania z polską kulturą i tradycjami.
Ciekawym akcentem Narodowego Czytania 2017 w Winnicy była projekcja fragmentu filmu „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1973 r.

Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia w Winnicy była „Konfederacja Polaków Podola XXI w.” na czele z prezesem Heleną Gawryluk przy wsparciu KG RP w Winnicy. Honorowego patronatu imprezie udzieliła polska Para Prezydencka, nadsyłając odpowiednie listy. Patronat medialny – „Słowo Polskie”.

Z okazji przeprowadzenia Narodowego Czytania w Winnicy organizatorzy przygotowali w prezencie dla uczestników czytania piękne papierowe wydanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z zaznaczeniem dnia, godziny i miejsca w Winnicy, gdzie miejscowi Polacy dołączyli się do wydarzenia o skali światowej.

Słowo Polskie, fot. Sergiusz Olijnyk, 03.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code