Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Podczas uroczystego odpustu w Greczanach poświęcono mozaikę z wizerunkiem św. Anny

Podczas uroczystego odpustu w Greczanach poświęcono mozaikę z wizerunkiem św. Anny

Lipiec w kościele św. Anny w dzienicy Greczany (obwód  Chmielnicki) jest szczególnie uroczysty i sentymentalny.

Ponieważ  pod koniec tego miesiąca, 26 lipca, obchodzona jest tu wielka uroczystość parafialna – święto odpustowe, na którym czczą św. Annę, której imię nosi imię kościół.

„Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa” – zaznacza proboszcz kościoła św. Anny, ks. Henryk Dziadosz – „ponieważ było tak wielu parafian zewsząd, z parafii Chmielnickiego i okolicznych miejscowości. Przybyły także dwie pielgrzymki z Szaroweczki oraz Mackowieć, które bardzo uroczyście pogratulowaliśmy”.
Nabożeństwo w kościele rozpoczęło się o 11 rano. Tego dnia w świątyni, rzeczywiście, nie było żadnego wolnego miejsca, wiele dzieci i młodzieży oraz osiem księży z innych parafii. Obecny był także biskup Jan Niemec, który wygłosił niezwykle piękne i ciepłe kazanie. A po uroczystości odbyło się poświęcenie mozaikowego obrazu św. Anny, który dziś można zobaczyć na jednej ze ścian przy wejściu do kościoła.

Przez dziesięć miesięcy nad tą mozaiką pracowały trzy artystki z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Augustyna  Krasiy, Anna Mychasiuk i Oksana Shyroka. Ikonę złożono z dwunastu kawałkow.

„Później ta mozaika pozostała prziesiesiona na sciane, przyklejona i zlożona”. – dodaje ks. Henryk.

Pod koniec nabożeństwa gościom nieco przeszkodził deszcz, ponieważ  nie udalo sie zorganizowac procesje, ale nie zepsuło to świątecznego nastroju.

Na tegorocznym odpuście byli również obecni Konsul generalny Pan Damian Ciarciński z małżonką.

Tetiana Zemliakowa, 14 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code