Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pod znakiem Euromajdanu. Polska Wigilia z udziałem ludzi kultury, sztuki i przedstawicieli władz w Winnicy

Pod znakiem Euromajdanu. Polska Wigilia z udziałem ludzi kultury, sztuki i przedstawicieli władz w Winnicy

14 grudnia Ambasada RP oraz Konsulat Generalny RP w Winnicy zorganizowali w jednej z winnickich restauracji Polską Wigilię, na którą przybyli burmistrz miasta Włodzimierz Grojsman, przewodniczący obwodowej administracji Iwan Mowczan, rady obwodowej Sergiusz Tatusiak, dyrektorzy muzeów, archiwów, przedstawiciele biznesu, w tym i polskiego oraz mediów.

Na początku spotkania słowo powitalne do szanownych gości skierowała Hanna Litwin, żona Ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina. Złożyła życzenia z okazji zbliżających się  Świąt Bożego Narodzenia, przeprosiła za nieobecność Ambasadora, który właśnie brał udział w posiedzeniu, dotyczącym wydarzeń na Ukrainie i zakończyła swoje wystąpienie słowami „Sława Ukrainie”, nawiązując do poparcia przez Rzeczpospolitą Polską eurointegracyjnych dążeń Ukrainy.

Następnie uczestnicy spotkania spróbowali tradycyjnych dań wigilijnych kuchni polskiej. Najbardziej smakował polski barszcz z uszkami, różniący się od ukraińskiego tym, że gotowany jest bez kapusty. Pracownicy KG RP po polsku i po ukraińsku na bieżąco opowiadali, jak wyglądają tradycje bożonarodzeniowe w polskich rodzinach a świąteczną atmosferę uświetniały kolędy i pastorałki w wykonaniu Kapeli Zamku Rydzyńskiego oraz zespołu muzycznego VOX. Wspólne kolędowanie zaczęło się od znanych i lubianych staropolskich „Bóg się rodzi…”, „Jezus malusieńki”, „Lulajże, Jezuniu” a po godzinie śpiewania atmosfera zmieniła się na bardziej świecką i grupa VOX w składzie: Witold Paszt, Jerzy Słota, Dariusz Tokarzewski przedstawiła publiczności swoje największe przeboje: „Bananowy song”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „Zabiorę cię, Magdaleno”. Nastrojowe melodie w stylu Bee Gees i innych zespołów połowy 80. lat ubiegłego wieku śpiewali wszyscy, nawet ci co zdołali uchwycić tylko refren.

Sądząc z reakcji jak Polaków tak i Ukraińców wszyscy byli mile zdziwieni rodzinną atmosferą, która panowała w sali restauracji podczas Polskiej Wigilii. Ale jeden temat nie dawał spokoju wszystkim – rozwój wydarzeń na Ukrainie – Euromajdan, dążenia do eurointegracji tego państwa oraz uwolnienie się spod jarzma Rosji. Rozmowy o tym toczyły się jak za stołami tak i w kuluarach winnickiej restauracji. Niektórzy Polacy sceptycznie są nastawieni do możliwości uwolnienia się Ukrainy od wpływu Rosji, inni są bardziej optymistyczni i wierzą, że teraz jest najlepszy moment na zmiany.

Zapalona przez Konsula Generalnego Krzysztofa Świderka świeca na znak 32 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przypomniała te mroczne wydarzenia, które doprowadziły do śmierci blisko 100 osób oraz pojawienia się na ulicach polskich miast czołgów i innej wojskowej techniki. Te wydarzenia do złudzenia przypominają to, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie i budzą nadzieję, że każdy reżim kiedyś padnie a społeczeństwo wkroczy w demokratyczne przemiany i dobę dobrobytu.

JW, bwp

 

Zdjęcia z Polskiej Wigilii

{morfeo 479}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *