Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pod krzyżem powstanców

Pod krzyżem powstanców

22 stycznia pod krzyżem powstańców w Twierdzy Kijowskiej odbyły się obchody 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Przypomnę, że w tym dniu w 1863 r. ogłoszono manifest Tymczasowego Rządu Narodowego, który wzywał wszystkich mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej „bez różnicy wiary i rodu, pochodzenia i stanu” do walki z Imperium Rosyjskim.

Powstanie na Prawobrzeżu rozpoczęło się dopiero 26 kwietnia, a jego centrum miał być Owrucz, ale rosyjska policja wiedziała o planach podziemia. Dlatego, kiedy w nocy 27 kwietnia słabo uzbrojony oddział powstańczy, składający się ze 150 mężczyzn, głównie studentów, wyruszył z Kijowa w kierunku Owrucza, ddziały rosyjskie, które dwukrotnie przewyższały liczebnie powstańców, wyprzedziły ich w Borodiance i całkowicie rozbiły. Tylko 30 osobom pod wodzą Romualda Olszańskiego udało się uciec. W pobliżu wsi Wierzcholesie 15 maja  oddział ten został otoczony i zniszczony.Olszański najpierw został skazany na ciężkie roboty, ale później zamieniono wyrok na rozstrzelanie, który został wykonany w Twierdzy Kijowskiej.

Powstańcy liczyli na pomoc chłopów ukraińskich, dla których m.in. wydali „Złotą Hramotę”, dzięki której mogli oni liczyć na ziemię. Między innymi Tadeusz Rylski, ojciec pisarza Maksyma Rylskiego – próbował wyjaśnić chłopom ten dokument.  Jednak oni postrzegali powstanie jako „pańskie” i nie tylko nie przyłączali się do niego, ale często zdradzali i działali przeciwko powstańcom.

W Twierdzy Kijowskiej znalazło się około 3100 powstańców. W 1863 r. w jego murach rozstrzelano dowódców oddziałów: wspomnianego już Romualda Olszańskiego, Władysława Tadeusza Rakowskiego, Płatona Krzyżanowskiego, Adama Drużbackiego, Adama Żeleńskiego i Władysława Ludwika Padlewskiego.

22 stycznia 2022 r. Zastępca Ambasadora RP Michał Gergon, Konsul RP w Kijowie Dorota Dmuchowska, Zastępca Attache Obrony Agnieszka Malczewska oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski złożyli kwiaty i zapalili znicze pod murem z tablicami pamiątkowymi w języku polskim i ukraińskim.

Tego samego dnia Ukraina obchodziła Dzień Jedności, wydarzenie, które miało miejsce w Kijowie w 1919 r., kiedy Ukraińska Republika Ludowa i Zachodnioukraińska Republika Ludowa zostały oficjalnie zjednoczone. Z historii pamiętamy, że już wtedy walka wyzwoleńcza Ukraińców z nowym imperium bolszewickim zakończyła się klęską. Głównie dlatego, że większość Ukraińców nie poparła rządu URL. Powstanie styczniowe upadło podobnie z powodu obojętnej postawy dużej części obywateli.
Dzisiejsza sytuacja przypomina rok 1919: gdy u naszych bram stał wróg (taki sam jak wtedy), i teraz tylko od nas będzie zależeć, czy znajdziemy w sobie mądrość jednoczenia nie tylko w słowach. Być może też, zjednoczyć się trzeba, nawet na poziomie międzynarodowym, ponieważ samotnych, jak uczy historia, nasz wspólny wróg nas zwycięży.

Dmytro Antoniuk, mw, 26 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *