Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Pod koniec lutego br rozpoczął się proces beatyfikacyjny śp. biskupa Jana Olszańskiego

Pod koniec lutego br rozpoczął się proces beatyfikacyjny śp. biskupa Jana Olszańskiego

Ksiądz Witold Józef Kowalów na swojej stronie przypomniał ważną wiadomość sprzed początku lutowej rosyjskiej inwazji. W dniu 23 lutego 2022 roku ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej bp Leon Dubrawski opublikował edykt o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. biskupa Jana Olszańskiego.

Śp. Jan Olszański urodził się 14 stycznia 1919 roku w Huciskach koło Tarnopola, zmarł 23 lutego 2003 w Kamieńcu Podolskim – polski rzymskokatolicki biskup ordynariusz diecezji kamienieckiej, marianin oraz Sługa Boży Kościoła katolickiego.

Z inicjatywy diecezji kamienieckiej przekonanej o świątobliwości życia Jana Olszańskiego podjęto starania w celu wyniesienia go na ołtarze. Rada kapłańska diecezji kamienieckiej 10 października 2019 oraz Konferencja Episkopatu Ukrainy 30 listopada tegoż roku wyraziły zgodę na rozpoczęcie procesu jego beatyfikacji.

17 grudnia 2021 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie również wyraziła zgodę na rozpoczęcie tego procesu. W tej sytuacji 23 lutego 2022 uroczystą mszą świętą sprawowaną w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim przez biskupa kamienieckiego Leona Dubrawskiego rozpoczął się proces jego beatyfikacji. Na postulatora w procesie diecezjalnym mianowano ks. dr. Ołeksandra Chałaima. Od tej pory śp. Janowi Olszańskiemu przysługuje tytuł Sługi Bożego.

MODLITWA ZA WSTAWIENNICTWEM SŁUGI BOŻEGO JANA OLSZAŃSKIEGO

Boże Miłosierdzia i Sprawiedliwości! Życie Twojego sługi, biskupa Jana, było nieustanną drogą ofiarnej służby Tobie oraz prześladowanym i pokrzywdzonym. On był człowiekiem gorliwej modlitwy, odważnym w obliczu zła, twierdzą wierności w czasach prześladowań, kochającym ojcem wiernych i zagubionych grzeszników. Za Jego wstawiennictwem prosimy Cię, Panie Boże: udziel nam łaski wierności w gorliwej służbie Tobie i łaski ufności w Twoją Ojcowską Opatrzność. Udziel także łaski (…….), o którą pokornie prosimy, abyśmy otrzymawszy Twoje błogosławieństwo, z wdzięcznością wysławiali Ciebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Mario…, Chwała Ojcu…

Słowo Polskie za: ks. Witold Józef Kowalów, 25 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code