Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Pod Kijowem odsłonięto odnowiony grobowiec Rodziny Chojeckich

Pod Kijowem odsłonięto odnowiony grobowiec Rodziny Chojeckich

Na terenie dawnego parku dworskiego Rodziny Chojeckich w Didowszczyźnie (rejon fastowski) 9 maja 2017 r. odsłonięty został odrestaurowany grobowiec, miejsce pochówku Bolesława i Elody Chojeckich. Jego poświęcenia dokonał ks. Biskup Witalij Skomarowski.

Didowszczyzna, Hulaki Wielkie oraz Tomaszówka to trzy wioski, które kiedyś należały do Rodziny Chojeckich. Wśród przedstawicieli rodu najbardziej znany był Jan Nepomucen Chojecki, działacz polityczny o postępowych poglądach, poseł na Sejm Czteroletni i wielki zwolennik Konstytucji 3 Maja.

Cała rodzina Chojeckich grzebała swoich zmarłych bądź w krypcie nieistniejącego już kościoła, bądź też w dwóch grobowcach dworskiego parku. Do dzisiaj zachował się jeden z nich, który był przedmiotem renowacji przeprowadzonej z inicjatywy i pod koordynacją o. Jana Piątkowskiego z Fastowa, przy wsparciu finansowym Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie. Uporządkowany został również teren, na którym znajduje się grobowiec.

Didowszczyzna była w posiadaniu Chojeckich od 1810 roku. W 1818 roku Katarzyna z Borejków Chojecka wzniosła tu murowany kościół Św. Trójcy.

W Didowszczyźnie pochowano także Wacława Borejkę, zmarłego w 1854 r. członka komisji edukacyjnej w Krzemieńcu i przyjaciela Tadeusza Czackiego.

Z ramienia Ambasady RP w Kijowie w uroczystości wziął udział Konsul RP Tomasz Dederko oraz attaché konsularny Klaudia Tenoudji.

Słowo Polskie na podstawie informacji Ambasady RP w Kijowie, fot.: rkc.in.ua, 17.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code