Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Po szkoleniach w Polsce ukraińscy chirurdzy przeprowadzili we Lwowie pierwszy przeszczep płuc

Po szkoleniach w Polsce ukraińscy chirurdzy przeprowadzili we Lwowie pierwszy przeszczep płuc

Fot. tvp.info

Ukraińscy lekarze, którzy kształcili się w zakresie transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeprowadzili wraz z polskimi kolegami pomyślnie pierwszy na Ukrainie przeszczep płuc.

Przeszczep dokonano u 57-letniego pacjenta, który cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie płuc. 21 września w szpitalu akademickim we Lwowie ukraińscy i zabrzańscy lekarze przeprowadzili u niego pomyślnie przeszczep obu płuc. W niedzielę odbył pierwszy spacer po szpitalnym korytarzu, jest w pełni wydolny oddechowo i przechodzi intensywną rehabilitację.

– To nasz polski i zabrzański wkład w rozwój polsko-ukraińskiego pojednania i pomocy dla potrzebujących bliźnich. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z mojego zespołu – wiodącego w kraju i zaliczanego do czołowych w Europie ze względu na ilość i jakość transplantacji serca i płuc u dorosłych i u dzieci – powiedział prof. Marian Zembala, który sam jest jednym z najwybitniejszych polskich transplantologów.

W zabrzańskim ŚCCS przez pół roku kształciło się w sumie 35 ukraińskich lekarzy – kardiologów i kardiochirurgów, związanych ze szpitalem w Kowlu na Wołyniu oraz akademickim szpitalem specjalistycznym we Lwowie.

Słowo Polskie za: tvp.info, 30 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code