Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Po przegraniu sprawy gazowej w Sztokholmie Rosja odmawia dostarczania gazu na Ukrainę

Po przegraniu sprawy gazowej w Sztokholmie Rosja odmawia dostarczania gazu na Ukrainę

Ukraiński rząd ogłosił o wdrożeniu narodowego planu oszczędzania gazu ziemnego i przełączenia gdzie jest to możliwe elektrowni na olej opałowy.

W związku z sytuacją kryzysową w niektórych regionach do 7 marca wstrzymano naukę w szkołach i uczelniach. W obwodzie winnickim zostaną zamknięte także przedszkola.

Ukraiński koncern gazowy Naftogaz jest zaskoczony decyzją Gazpromu i potwierdza, że wniósł na konta Gazpromu przedpłatę, zgodną z wystawioną przez Gazprom fakturą oraz z wyrokiem trybunału arbitrażowego w Sztokholmie.

Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew oświadczył, że rosyjski koncern od 1 marca nie dostarcza gazu Ukrainie z powodu braku dodatkowego porozumienia. Odmawiając dostarczenia gazu, Gazprom uniemożliwia Naftohazowi wypełnienie postanowień wyroku arbitrażu, wskazującego na konieczność zakupu pewnej minimalnej kontraktowej ilości – oświadczył prezes Naftogazu Andrij Kobolew.

W komunikacie Naftohaz ogłosił też, że odmowę dostarczenia gazu firma traktuje jako złamanie zapisów kontraktowych i wystąpi do Gazpromu o odszkodowanie za poniesione straty.

Słowo Polskie, 02.03.18 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code