Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Po Mińsku, Grodnie i Chicago Przystanek Historia IPN pojawił się także we Lwowie

Po Mińsku, Grodnie i Chicago Przystanek Historia IPN pojawił się także we Lwowie

17 maja Instytut Pamięci Narodowej uruchomił w czwartek we Lwowie Przystanek Historia.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski i edukacja historyczna. Inauguracja Przystanku Historia odbyła się we lwowskim Konsulacie Generalnym RP.

W komunikacie poinformowano również, że otwarcia Przystanku Historia dokonał osobiście prezes IPN Jarosław Szarek. Delegacja z Polski odwiedziła Cmentarz Orląt we Lwowie. W drodze powrotnej przedstawiciele Instytutu złożyli wizytę w Zadwórzu oraz na cmentarzach w Horpinie, Malechowie, Zboiskach, Hołosku i Mościskach.

Partnerem Przystanku Historia Lwów jest Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej. Przedsięwzięciu patronuje Rafał Wolski – Konsul Generalny Rzeczypospolitej we Lwowie.

Przystanki Historia są przedsięwzięciem edukacyjnym IPN, które ma na celu pokazywanie najnowszej historii Polski w różnych formach i aspektach, prowadzenie dyskusji o historii Polski oraz prezentację dorobku historycznego Instytutu.

W ramach Przystanków organizowane są m.in. konferencje, debaty oraz spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych. Stałymi punktami ich programów są również wystawy, pokazy filmowe, a także seminaria popularnonaukowe dla uczniów, studentów i nauczycieli.

Przystanki Historia działają w wielu miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Kielcach i Krakowie, a także za granicą. Pierwszy zagraniczny Przystanek uruchomiono we wrześniu 2015 r. w Wilnie. Kolejne – w Łucku na Ukrainie, w Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago oraz w Gnojniku na Zaolziu w Czechach.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 18.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code