Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Po „królewsku” w Szczawnicy

Po „królewsku” w Szczawnicy

Wspaniały wyjazd wakacyjny zorganizowało Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy w dniach 18-24 czerwca dla młodzieży polskiego pochodzenia z Chmielnika (w obwodzie winnickim na Podolu).

Projekt Erasmus+ Polsko-Ukraińskiej wymiany międzynarodowej młodzieży pt. ”W świecie dobrych manier” to wspaniała możliwość dla dzieci by zapoznać się z językiem, kulturą, historią Polski, a dla tych, kto ma polskie pochodzenie – to również możliwość poznać kraj swoich przodków.

Program pobytu był bardzo ciekawy i bogaty. Dzieci brały udział w warsztatach integracyjnych, lekcjach językowych na temat dobrych maniera, sposobach powitań z różnych epok, zwrócenie uwagi na różnorodność gestów, zwrotów którym towarzyszyło dawniej powitanie, przyswajanie wiedzy o wartościach, normach i ukrytych wzorach kulturowych, kultura zachowania przy stole (sprawdzenie jak było dawniej i porównanie z czasami dzisiejszymi), zachowania przy stole z zaznaczeniem elementów, które nas łączą lub dzielą (sprawdzenie jak było dawniej i porównanie z czasami dzisiejszymi).

Ciekawostką wyjazdu stały się warsztaty w salonie fryzjerskim: Dzień pod hasłem “W tej fryzurze Ci do twarzy” (fryzury w różnych stylach wykorzystanie wizerunku ludności zamieszkujących bądź przebywających w Szczawnicy i okolicach na przestrzeni lat, promowanie kultury, historii, dobrych manier), wyjście na miasto – promowanie “fryzur” w środowisku lokalnym, kontakt z miejscową ludnością, gra terenowa “Odkryjmy to miejsce sami” – zwiedzanie najbardziej charakterystycznych miejsc dla Szczawnicy, spacer promenadą (początek przystań Flisacka), wyjazd na Palenicę, zjeżdżalnia grawitacyjna. Były także wizyty w Muzeum Pienińskim, Wąwóz Homole, wyjazd do Niedzicy, zwiedzanie Zamku, zwiedzanie części uzdrowiskowej w Szczawnicy, degustacja wód w pijalni. A wyjazd do Krakowa na cały dzień zanurzył dzieci w dawną historię Polski.

Przed wyjazdem dzieci stworzyły wspólny album oraz prezentację multimedialną, upamiętniającą dni spotkań (7 prezentacji podsumowujących każdy z dni spotkań pod kątem dobrych manier, np. prezentacja pn. “sztuka witania się”, “królewskie maniery” itp., przygotowanie się do zorganizowania uroczystego wieczoru – tworzenie dekoracji. Uroczysty obiad odbył się z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami lokalnej społeczności, pracownikami CKiW oraz rówieśnikami. A także dzieci mieli zaszczyt i ogromną przyjemność zapoznać się i porozmawiać w ciepłej atmosferze z Burmistrzem Miasta Szczawnica panem Grzegorzem Niezgodą.

Eugenia Brylant, 20.07.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code