Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Piłkarskie święto w Winnicy – turniej Mini Euro-2012 (uaktualnione)

Piłkarskie święto w Winnicy – turniej Mini Euro-2012 (uaktualnione)

Wbrew obawom organizatorów dobra pogoda towarzyszyła wszystkim meczom turnieju Mini-EURO-2012, które rozegrano w na winnickim stadionie w parku Gorkiego w piątek 18 maja 2012.

W turnieju, zorganizowanym przez winnicki konsulat RP i obwodową radę miasta wzięli udział cztery drużyny piłkarskie FC Polonia-Żytomierz, FC Polonia-Chmielnicki oraz drużyny, złożone z przedstawicieli samorządów Winnicy i partnerskiego miasta z Polski – Kielc.

Oprawę muzyczną do mistrzostw sportowych wykonali ukraiński zespół „Barwinek” oraz polski „Bene” – autor jednego z nieoficjalnych hymnów do EURO-2012 „EURO ZABAWA!”, który oczywiście widzowie mieli okazję posłuchać przed początkiem rozgrywki.

Na stadionie, który jakością nawierzchni i trybun nie ustępuje europejskim odpowiednikom, drużyny piłkarskie i kibice zostały przywitane przez konsula generalnego winnickiego KG RP Krzysztofa Świderka oraz przewodniczącego winnickiej obwodowej administracji Sergiusza Tatusiaka. Przedstawiciel polskiego MSZ przypomniał kibicom historię piłki nożnej w Winnicy. Jak okazuje się, pierwszy mecz został rozegrany w Winnicy dokładnie 100 lat temu przez dwie drużyny – polską „Stellę” i ukraińsko-rosyjski „Sokół”. Sergiusz Tatusiak zapewnił, że finał EURO-2012, nie zważając na wszystkie spekulacje i przeszkody, jednak odbędzie się w Kijowie, a „o wynikach meczu jeszcze zdecydujemy” – tak żartem zakończył on swoje wystąpienie.

Gra skończyła się zwycięstwem żytomierskiej FC Polonii, a w ogóle lista zwycięzców wygląda tak:

  1. FC. Polonia-Żytomierz,

  2. Drużyna winnickiej obwodowej rady,

  3. FC. Polonia -Chmielnicki,

  4. Drużyna samorządu Kieleczyzny.

Poziom organizacji wydarzenia był bardzo wysoki, szkoda, że mało osób, jak i miejscowych Polaków tak i Ukraińców skorzystało z możliwości kibicowania i obejrzenia tych meczów na żywo. Część, zapewne, nie mogła urwać się z pracy, inna część po prostu nie wiedziała – ogłoszenie o turnieju Mini EURO-2012 dość późno zostało rozpowszechnione przez winnicką placówkę dyplomatyczną. Tym nie mniej gratulujemy i organizatorom, i zwycięzcom wspaniałego show, mając nadzieję, że w następnym roku Winnica też przedstawi swoją własną polonijną drużynę, może właśnie przejmie ona nazwę tej sprzed 100 lat – „Stella”?

Zdjęcia z meczu:

{morfeo 132}

oraz wideo…

{vimeo}42445435{/vimeo}

{vimeo}42445488{/vimeo}

{vimeo}42445489{/vimeo}


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code