Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Pieśń nad pieśniami” w Czerniowcach

„Pieśń nad pieśniami” w Czerniowcach

2 listopada w Obwodowym Muzeum Sztuki w Czerniowcach otwarto wystawę współczesnych ikon „Pieśń nad pieśniami”.

W uroczystym otwarciu uczestniczył I sekretarz Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Bartosz Szeliga, dyrektor Muzeum Inna Kicul, przedstawiciele władz i Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Oddz. w Czerniowcach, prezes Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach Władysław Strutyński oraz zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się z koncertu zasłużonego dla kultury polskiej zespołu folklorystycznego „Echo Prutu”.

Wystawa ikon to kolekcja 59 ikon stworzonych przez 6 polskich i 24 ukraińskich artystów podczas tegorocznych XIII Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy w Krzyworówni (obw. iwanofrankiwski) na Ukrainie.

Od 2009 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy organizuje plenery dla malarzy zrzeszonych wokół współczesnych ośrodków ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Słowacji. Pierwszą wystawę nowickich ikonopisów w Winnickim Okręgu Konsularnym otwarto 14 maja 2021 r. w podziemiach winnickiego klasztoru braci kapucynów oraz kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej.

Wystawę w Obwodowym Muzeum Sztuki w Czerniowcach będzie można obejrzeć do 16 listopada.

Przed otwarciem wystawy przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Winnicy oraz miejscowi Polacy złożyli kwiaty na mogile Legionistów Polskich na czerniowieckim cmentarzu miejskim.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 7 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code