Jesteś tutaj: Home » Inne » Pierwszy letni numer miesięcznika „Słowo Polskie” 2022: więcej o polskiej pomocy dla Ukrainy i smutne wiadomości o śmierci Teresy Dutkiewicz i Zygmunta Wengłowskiego

Pierwszy letni numer miesięcznika „Słowo Polskie” 2022: więcej o polskiej pomocy dla Ukrainy i smutne wiadomości o śmierci Teresy Dutkiewicz i Zygmunta Wengłowskiego

Czerwcowy numer „Słowa Polskiego” ukazał się zgodnie z harmonogramem.

Najciekawsze wydarzenia z relacji polsko-ukraińskich, problemów, z którymi stykają się osoby polskiego pochodzenia w czasie rosyjskiej inwazji oraz ciekawostki historyczne – to główne tematy z którymi można zapoznać się na 12 stronach miesięcznika.

Bohaterska bitwa polskich oddziałów pod Zieleńcami z rosyjskimi okupantami, stoczona w 1792 roku, zakończyła się zwycięstwem Rzeczpospolitej i ustanowieniem orderu Virtuti Militari. O obchodach 230. rocznicy tego wydarzenia w obwodzie chmielnickim przeczytamy na stronie 1.

Zmarła Teresa Dutkiewicz – wieloletnia działaczka środowiska polskiego i dziennikarka w obwodzie lwowskim. Nekrolog śp. Pani Teresy znajduje się na stronie 2.
90 lat kończy Jarosława Pawluk – poetka z Żytomierza, która do dziś aktywnie pisze poezję w języku polskim. Sto lat, Pani Jarosławo! (strona 4).

Kolejna smutna wiadomość popłynęła z Żytomierza. Zmarł kombatant Wojska Polskiego Zygmunt Wengłowski. 10 lat temu w jednym z pierwszych numerów Słowa Polskiego ukazał się artykuł o Powstaniu Warszawskim. Pan Zygmunt aktywnie komentował te wydarzenia i uzupełniał je we własne wspomnienia. Zmarł w wieku 97 lat (strona 4).

Aleksandrówka na Kresach I RP oraz ciekawa relacja z „Tańcującej polskiej demonstracji w Żytomierzu” znalazła się na stronie 7.

Tradycyjnie w gazecie nie zabrakło ciekawych relacji z akcji pomocowych z Polski dla Ukrainy i wiadomości z życia Kościoła rzymskokatolickiego.

>>> Słowo Polskie nr 119 w wersji PDF<<<

Redakcja, 3 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *