Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Pierwsza Dama RP Agata Duda pogratulowała Żytomierzanom wspólnego ukraińsko-polskiego projektu

Pierwsza Dama RP Agata Duda pogratulowała Żytomierzanom wspólnego ukraińsko-polskiego projektu

Od 2021 roku w Żytomierzu realizowany jest międzynarodowy projekt „Poprawa dostępu do systemu opieki zdrowotnej oraz poprawa jakości opieki medycznej i społecznej w zakresie zdrowia psychicznego”.

Projekt ma na celu szkolenie specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego świadczących następujące usługi:

– obrońcom Ukrainy i ich rodzinom,
– rodzinom, które stracili bliską osobę,
– osobom znajdującym się w sytuacji kryzysowej związanej ze stratami, przemocą, mobbingiem, konfliktami, uzależnieniami,
– osobom wewnętrznie przesiedlonym.

W dniu 7 listopada br. uczestników projektu powitała Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Na spotkaniu rozmawiali o budowaniu relacji z osobami, które pełnią i będą pełnić ważne funkcje w obszarze lecznictwa w Ukrainie oraz o przebiegu i zakresie merytorycznym szkolenia.

Do spotkania w trybie online dołączyli się także mer miasta Żytomierza Serhij Suchomłyn i sekretarz Rady Miejskiej Wiktor Klimiński.

„Od 24 lutego niestety straciliśmy o wiele więcej obrońców niż przez 8 lat wojny. Niestety, prawie codziennie chowamy Bohaterów. Wsparcie psychologiczne dla rodzin pogrążonych w żałobie jest bardzo ważne. A chłopcy i dziewczęta, którzy wracają z wojny – z nimi też musimy pracować. Historia każdego jest indywidualna. Potrzebują pomocy, potrzebują rozmowy, potrzebują wsparcia. Ludzie, którzy wrócili z wojny, powinni zrozumieć, że społeczeństwo ich potrzebuje. Właśnie w tym pomaga nam projekt” – powiedział mer miasta Żytomierza Serhij Suchomłyn.

W grupie szkoleniowej jest 21 osoba. Są to specjaliści w dziedzinie społecznej, psycholodzy wojskowi, psycholodzy oświatowi, psychoterapeuci i psychiatrzy, policjanci.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość udziału w projekcie. Gdy Polski rząd inicjował podpisanie Memorandum, prawdopodobnie nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę ze skali tej pracy i liczby osób, które tej pomocy będą potrzebować” – powiedział Wiktor Kliminski.

Zajęcia realizowane są w ramach Polskiej Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i trwają od 2021 do 2023 roku w trybie on–line w czasie rzeczywistym natomiast zajęcia warsztatowe i ćwiczenia są prowadzone podczas zjazdów w trybie stacjonarnym.

Spotkanie odbyło się w Ośrodku Charytatywno–Opiekuńczym Caritas Diecezji Warszawsko–Praskiej w Urlach. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel MSZ RP Damian Ciarciński.

Walentyna Jusupowa za: Rada Miasta Żytomierz, 22 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code