Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda w Krośnie spotkała się z przedstawicielami Polskiego Klubu im. Henryka Sienkiewicza z Energodaru

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda w Krośnie spotkała się z przedstawicielami Polskiego Klubu im. Henryka Sienkiewicza z Energodaru

Fot. prezydent.pl

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda w Krośnie spotkała się z przedstawicielami Polskiego Klubu im. Henryka Sienkiewicza z Energodaru, którzy po wybuchu agresji rosyjskiej na Ukrainę znaleźli schronienie w Krośnie.

Pierwsza Dama po wysłuchaniu koncertu była pod wrażeniem młodych talentów polskiego pochodzenia z Ukrainy. Jednak działalność artystyczna to nie jedyny obszar aktywności członków Klubu Kultury Polskiej. W jego ramach prowadzone są lekcje języka polskiego, historii czy spotkania integracyjne; pielęgnuje się tradycję i wartości patriotyczne.

– Podtrzymujecie polskość, pielęgnujecie ją – zaznaczyła Pani Prezydentowa. – To jest wielka zasługa wielu ludzi, w pierwszej kolejności rodziców i dziadków, którzy przekazują miłość do ojczyzny swoich przodków, a w drugiej kolejności – nauczycieli, którzy z wielkim poświęceniem starają się nie tylko przybliżać tradycję i kulturę polską, ale też uczą języka, przekazują wartości. Czynią to zawsze – wiem to – z poszanowaniem obu kultur: kraju pochodzenia i kraju zamieszkania. Bardzo wam za to dziękuję! – mówiła Pierwsza Dama.

Na koniec Agata Kornhauser–Duda zapewniła, że Polacy będą starali się nadal wspierać gości z Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. – Życzę wam przede wszystkim, żebyście nigdy więcej nie musieli doświadczać tak trudnych sytuacji. Nam wszystkim życzę, żeby Ukraina zwyciężyła. Głęboko wierzymy, że tak będzie – akcentowała.

Na ręce Prezydenta miasta Piotra Przytockiego Pierwsza Dama złożyła podziękowania dla gospodarzy i wszystkich mieszkańców Krosna. Podkreśliła, że oni, podobnie jak wielu innych polskich miejscowości, bez wahania przystąpili do pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom i naszym rodakom.

– Jestem dumna z nas, Polaków, po tym, jak zachowaliśmy się w tej straszliwej sytuacji. To było prawdziwe pospolite ruszenie. Nikogo do pomocy nie trzeba było zachęcać – przekonywała Agata Kornhauser–Duda. A uczestnicy spotkania przyznali, że w Krośnie czują się jak w swoim drugim domu.

Może Cię zainteresować Pierwsza Dama na Ukrainie z młodymi liderami środowisk polskich Młodzi Rodacy z Ukrainy z wizytą u Pierwszej Damy
Energodarski Klub Kultury Polskiej rozpoczął swoją działalność w 2010 roku. Liczy ponad 300 osób; 120 jego członków przebywa aktualnie w Krośnie – mieście partnerskim Energodaru.

Powstały przed 52 laty Energodar to miasto liczące 50 tysięcy mieszkańców. Położone jest nad rzeką Dniepr na południu Ukrainy, w obwodzie zaporoskim. Miasto powstało wokół elektrowni atomowej jeszcze w czasach sowieckich. Krosno jest miastem partnerskim Energodaru od 2016 roku.

Słowo Polskie za: prezydent.pl, fot. prezydent.pl, 21 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *