Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Pierre Vauthier, szef biura FAO na Ukrainie: Milion hektarów gruntów dotkniętych minami i niewybuchami – to tylko część problemów, którymi zostali dotknięci ukraińscy rolnicy

Pierre Vauthier, szef biura FAO na Ukrainie: Milion hektarów gruntów dotkniętych minami i niewybuchami – to tylko część problemów, którymi zostali dotknięci ukraińscy rolnicy

Fot. Redakcja

Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO – to wyspecjalizowana organizacja zajmująca się walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez rozwój obszarów wiejskich i lepszą dystrybucję żywności. FAO składa się z 194 państw członkowskich, dwóch członków stowarzyszonych ( Wyspy Owcze i Tokelau) i jednej organizacji członkowskiej – Unii Europejskiej i prowadzi swoje działania w 130 krajach świata.

Głównym celem zamówień realizowanych przez FAO jest zapewnienie światu dostatku żywności poprzez poprawę wydajności rolnictwa, poprawę warunków życia ludności wiejskiej i rozwój światowej gospodarki. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. FAO zwiększyła wsparcie dla wrażliwych pracowników ukraińskiego sektora rolnego, zwłaszcza drobnych rolników.

Szefem biura FAO na Ukrainie jest Pierre Vauthier. W wywiadzie dla portalu UN.ORG opowiedział o przedsięwzięciach, realizowanych przez wyspecjalizowaną onz-towską agencję, dotyczących wsparcia ukraińskich rolników podczas pełnoskalowej inwazji rosyjskiej.

„Od kwietnia rozpoczęliśmy dystrybucję nasion, głównie do osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i schroniły się w wioskach, gdzie czuły się bezpieczniej i miały większe szanse na znalezienie mieszkania. Dokładnie ponad 30 000 gospodarstw domowych otrzymało nasiona i transfery pieniężne od FAO, co pomogło wzmocnić lokalną gospodarkę i zbudować odporność. W 2022 roku zablokowane zostały ukraińskie porty, które eksportowały ponad 80-90 proc. krajowego zboża do krajów Afryki i Azji. Aby zapobiec całkowitemu załamaniu produkcji rolnej, FAO w porozumieniu z ukraińskim rządem i partnerami była w stanie zakupić i udostępnić prawie 6 mln ton pojemności magazynowej zboża. Oznaczało to, że rolnicy, z których wielu straciło infrastrukturę w wyniku wojny, mogli przechowywać swoją produkcję i unikać strat. To uratowało zbiory z 2022 roku i ustabilizowało sytuację na świecie. Dystrybuowaliśmy również generatory, przy wsparciu Niemiec, więc producenci żywności i inne elementy łańcucha żywnościowego mają siłę do działania. Na przykład daliśmy generatory dużym piekarniom w Kijowie i Chersoniu, aby mogły wypiekać chleb. FAO pracuje również nad zmniejszeniem zużycia paliw kopalnych w sektorze rolniczym i badaniem możliwości, takich jak energia słoneczna i biopaliwa. Co najważniejsze, FAO współpracuje ze Światowym Programem Żywnościowym WFP w celu identyfikacji i nadania priorytetu gruntom wymagającym rozminowania i rekultywacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa rolnikom oraz umożliwienia jak najszybszej bezpiecznej i wydajnej produkcji rolnej. Obecnie na Ukrainie jest milion hektarów gruntów dotkniętych minami i niewybuchami – zaznaczył Pierre Vauthier.

Ogólnym celem FAO na Ukrainie jest wsparcie do końca 2023 roku pół miliona gospodarstw domowych, czyli miliona osób na obszarach wiejskich, z pomocy humanitarnej i umożliwienie im uzyskania samowystarczalności, a tym samym przyczynienia się do ożywienia gospodarki wiejskiej.

Marek Sztejer, 14 marca 2023 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *