Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pielgrzymka do obrazu Matki Bożej Czeczelnickiej

Pielgrzymka do obrazu Matki Bożej Czeczelnickiej

Źródło: rkc.org.ua

4 sierpnia w regionie winnickim wyruszyła VII pielgrzymka franciszkańska ze wsi Horodkiwka do Matki Bożej Czeczelnickiej.

Tegoroczna podróż pątników do kościoła pw. św. Józefa w Czeczelnyku odbyła się pod hasłem „Maryjo, zachowaj nas od zła”.

W ciągu trzech dni pielgrzymi prosili Boga przez wstawiennictwo Maryji o długo oczekiwany pokój i zwycięstwo nad wrogiem na Ukrainie, o ochronę Matki Bożej przed złem, które zagraża naszej Ojczyźnie.

Źródło: rkc.org.ua

Podczas Eucharystii, którą rozpoczęto pielgrzymkę, w swoim kazaniu ks. Kyryło Topolewski OFM podkreślił: „Nie jest ważne, w jakich butach idziesz, ważne jest – z jaką intencją. Nie jest ważne, ile osób uczestniczy w pielgrzymce, ważne jest, ilu jest pielgrzymów. Łączmy trudności naszej podróży z cierpieniami Chrystusa i prośmy Boga o wielkie łaski za wstawiennictwem Matki Bożej!”.

Pragniemy przypomnieć, że w Czeczelniku znajduje się kościół św. Józefa, który został zbudowany w 1751 r. staraniem księcia Lubomirskiego. Pisarz Mroczkowski pracujący przy dworze książęcym, po modlitwie przed ikoną Matki Bożej, będącą kopią ikony częstochowskiej, doznał cudownego uzdrowienia syna. Cudowny obraz został przeniesiony do głównego ołtarza kościoła. Od tego czasu do ikony, która już nazywała się Czeczelnicka, zaczęli przybywać pielgrzymi, którzy otrzymywali wiele łask i doznawali uzdrowień.

W 1917 r. kościół został zamknięty, lecz parafianie zdążyli ikonę ukryć. W 1993 roku św. Jan Paweł II pobłogosławił odnowioną ikonę Matki Bożej Czeczelnickiej. W 2015 roku biskup Leon Dubrawski proklamował kościół św. Józefa, gdzie przechowywana jest ikona, sanktuarium diecezjalnym.

Lidia Baranowska za: https://rkc.org.ua, 18 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *