Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pielgrzymi powoli wracają do Ziemi Świętej

Pielgrzymi powoli wracają do Ziemi Świętej

Pierwsze grupy zagranicznych pielgrzymów powoli zaczynają powracać do Ziemi Świętej.

Wszyscy przybywający do Izraela poddawani są obowiązkowym testom na koronawirusa, a w kościołach ponownie trzeba nosić maseczki.

Po bardzo trudnych 16 miesiącach oznaczają oni pracę i powrót do normalnego życia dla rodzin żyjących z turystyki – mówił dla Radia Watykańskiego łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa. Jednocześnie trudno się spodziewać, by w najbliższym czasie powróciło masowe pielgrzymowanie. Dowodem na to jest pierwsza popandemiczna pielgrzymka zorganizowana właśnie przez diecezję Rzymu, w której uczestniczy zaledwie 26 osób.

„Sytuacja w Ziemi Świętej jest obecnie dla pielgrzymów bardzo zróżnicowana. Jeśli chodzi o miejscowych chrześcijan, to nie ma najmniejszych problemów, żeby pielgrzymować do miejsc świętych i sanktuariów. Wszystkie sanktuaria są obecnie otwarte. Nie ma też problemu, żeby pojechać np. do Betlejem – mówi papieskiej rozgłośni ojciec Niewiński. – Natomiast sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy chodzi o pielgrzymów przybywających z zewnątrz, z innych krajów. Ci pątnicy mogą jeździć tylko po Izraelu, nie mogą chociażby odwiedzić Betlejem. Odbija się to na życiu miejscowej wspólnoty, ponieważ wielu chrześcijan z Autonomii Palestyńskiej było zatrudnionych w turystyce, pracowali przy sanktuariach. Teraz kiedy nie ma pielgrzymów, ich życie jest bardzo utrudnione, bo po prostu nie mają pracy. Ludzie starają sobie jakoś nawzajem pomagać. Została zorganizowana akcja z Polski polegająca na tym, że księża zamawiali różańce od naszych chrześcijan z Betlejem, żeby oni mieli zajęcie, mieli pracę. Wysyłali te różańce do Polski, żeby uzyskać jakieś środki na utrzymanie swoich rodzin. Sytuacja jest jednak trudna i jeśli się będzie utrzymywać, to będzie jeszcze trudniej. Przybywających grup wciąż jest mało, to nie jest wciąż ruch pielgrzymkowy sprzed pandemii” – mówił dla Radia Watykańskiego ojciec Teofil Niewiński, franciszkanin pracujący w Ziemi Świętej.

Słowo Polskie za: Radio Watykan, 16 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *