Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Piękna uroczystość ku czci 100-j rocznicy Cudu na Wisłą w podolskim Barze

Piękna uroczystość ku czci 100-j rocznicy Cudu na Wisłą w podolskim Barze

15 sierpnia bieżącego roku w Domu Polskim w Barze odbyła się impreza z okazji Setnej Rocznicy Bitwy Warszawskiej,  walk określanych mianem „Cudu nad Wisłą”, które miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko – bolszewickiej.

Wówczas w uszach wielu Polaków dramatycznie brzmiało pytanie postawione przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego: „Co wybieramy? Niewolę, czy zwycięstwo?”. Odpowiedź była tylko jedna: „Zwycięstwo do ostatniej kropli krwi”.

Na imprezie w Barze obecni byli goście z Konsulatu Generalnego RP w Winnicy z Konsulem Generalnym  Panem Damianem Ciarcińskim na czele.

Uroczystość rozpoczęła się na barskim cmentarzu katolickim od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na mogile żołnierzy – legionistów armii Józefa Piłsudskiego. Ksiądz wikary zachęcił wszystkich do wspólnej modlitwy za poległych oraz dokonał obrzędu poświęcenia miejsca pamięci.

Po powrocie do Domu Polskiego wszyscy obejrzeli krótki film dokumentalny „Bitwa Warszawska 1920”. Chóry „Cantica Anima” i „Młode Liście” przygotowały dla publiczności koncert pieśni patriotycznych, wprowadzając wszystkich w atmosferę tamtych wydarzeń. Udział w uroczystości stał się dla nas – Polaków zamieszkałych na Ukrainie – kolejnym patriotycznym przeżyciem. Pragniemy również zapewnić, że zawsze będziemy pamiętać tych, którzy walczyli o wolność naszej historycznej ojczyzny – Polski.

Małgorzata Miedwiediewa. Dom Polski w Barze, 23 sierpnia 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code